Tvoj druhý oblek

Obávam sa, že to budem musieť opakovať až do zániku sveta, alebo minimálne tohto blogu, no opäť ti raz musím pripomenúť, že jeden oblek na celý život ti nevystačí. Teda ak sa chceš hrdiť titulom štýlový chlapík. Dnes sa teda pozrieme na to, aká je najlepšia voľba, keď si kupuješ svoj druhý oblek.

Povedzme, že tak, ako takmer každý “normálny” muž, vlastníš už jeden klasický tmavomodrý alebo čierny oblek, v lepšom prípade z vlny, v menej lepšom s nejakou tou prímesou umelinky. V tvojom vysnívanom svete by mal byť univerzálny a použiteľný kedykoľvek. Lenže tu máme ročné obdobia. Plus ústredné kúrenie. Plus klimatizáciu. To znamená, že v zime ti je v takomto obleku vonku fakt kosa a vo vykúrenej miestnosti dajme tomu tak akurát. V lete je to ešte horšie, vonku spocené pazuchy a v klimatizovanom kancli zápal pľúc. Zimným variantom oblekov z ťažkej vlny sa teraz nebudeme venovať, jednak je to o trošku ľahšie riešiteľný problém, vždy si môžeš na oblek dať lyžiarsku vetrovku, čo bol samozrejme vtip a dáš si kabát, ale hlavne teraz asi zimné problémy nikoho nezaujímajú, keďže vonku je 30°C.

Mimochodom, najvýraznejší efekt jedného obleku môžeš vidieť na všetkých svadbách, alebo akýchkoľvek spoločenských ožieračkách, kde asi hodinu po začiatku v podstate nenájdeš chlapa v saku, naopak všetci majú vykasané košele, vyhrnuté rukávy alebo ešte horšie košele s krátkym rukávom. Ako to teda vyriešiš štýlovo ty?

Jednoducho potrebuješ druhý oblek, podľa môjho názoru by to mal byť práve aspoň čiastočne letný variant. Základom je svetlejšia farba, nielen preto, že v tmavých farbách je naozaj teplejšie, ale aj preto, aby sa tvoj druhý oblek čo najviac odlišoval od toho prvého. Prepokladám, že chceš, aby boli rozoznateľné na prvý pohľad. Ďalšou vlastnosťou, ktorú by si si mal všímať, je materiál. Do najväčšieho hicu je ľan, no ten má aj svoje nevýhody, hlavne je extrémne krčivý, čo by pri tvojom zatiaľ iba druhom obleku mohlo predstavovať problém. Takže možno niečo s prímesou ľanu, prípadne veľmi ľahká vlna. Treťou vecou je podšívka, mala by byť čo najtenšia, prípadne existujú obleky, ktoré ju majú z veľkej časti úplne vynechanú.

U nás nie je úplne jednoduché zohnať oblek, ktorý by spĺňal všetky tieto podmienky. Ja som tento oblek našiel v obchode Alain Delon. Ani on ich nespĺňa všetky, no je to veľmi príjemný medzistupeň a možno pre väčšinu chlapov ten správny kompromis. Je len na nás, aby sme si väčšiu rozmanitosť od predajcov a výrobcov u nás takpovediac vyžiadali. Nebojme sa v obchode ukázať, že o týchto veciach už niečo vieme. Pýtajme si iné ako modré obleky, pýtajme si ľan a saká bez podšívky. Môžem vám garantovať, že minimálne vo vyššie spomínanej sieti sú pripravnení, len sa im akosi neoplatí vyrábať jeden oblek kvôli Rustmanovi. Musí nás byť viac.

Na tomto konkrétnom obleku sa mi zapáčila hlavne farba, ani neviem presne, aká to je, každopádne veľmi netradičná, chladná už na pohľad. Zdala sa mi ideálna na náš výlet do Ríma koncom apríla. Doplnil som ho ľanovou košeľou a klobúkom z toho istého materiálu. Bola to celé dobrá voľba, skoro ráno v studených chrámoch Vatikánu ma ešte tak trochu zahrial, doobeda mi v ňom bolo presne akurát a áno, samozrejme poobede prišlo aj na vyzlečené sako, no pokiaľ ide o prechádzku po meste, je to úplne v poriadku.

 

  

 

Na sebe mám:

  • letný oblek Alain Delon
  • ľanovú košeľu Suitsupply
  • vreckovku do saka Alain Delon, ktorá celý outfit krásne rozbila
  • ľanový klobúk Marks & Spencer
  • topánky Dr. Martens
  • noviny La Repubblica, ktoré na titulnej strane píšu o talianskom protikorupčnom premiérovi Robertovi Ficovi, čo mi príde ako celkom dobrý vtip, keby to nebolo skôr tragické

Nabudúce sa opäť pozrieme na oblek inej svetlej farby, pretože aj keď je leto, my zostávame štýloví.

Pekný deň!

Rustman