Spravíme zo Slovákov štýlových mužov?

Na začiatok si povedzme krutú pravdu: Väčšina mužov u nás nemá štýl. Slováci sú jemne povedané praktickí, väčšinou chcú, aby v ich skrini ladilo všetko so všetkým a ešte aby to bolo čo najlacnejšie. Navyše sa podľa mňa tak trochu obávajú, aby nevytŕčali z davu. Preto máme u nás armádu rovnako oblečených chlapcov, ktorých vkus končí v dvoch troch masových módnych reťazcoch. Ak nechceš byť aj ty nudný a priemerný, si tu správne, Rustman ti pomôže!

Jedným zo spôsobov, ako s tým niečo môžeš spraviť, je skúsiť sa obliecť ako dospelý chlap. To je moje vlastné pomenovanie pre classic menswear, alebo ak chceš klasický pánsky štýl. Obleky a to ostatné. Predpokladám, že keď čítaš tento článok, tak asi už ako tak tušíš. Ale kde začať? Predpokladajme, že už jeden tmavý oblek a bielu košeľu máš. Dobre, ale čo ďalej? Aké sú možnosti a kde ich zohnať?

Nedávno som mal možnosť pozhovárať sa s insiderom z oblasti pánskej módy, ktorý sa s týmito problémami vo firme Alain Delon stretáva každý deň. Tento inak veľmi štýlový muž, mi potvrdil, čo som tušil. Väčšina zákazníkov si u nich kupuje čierny alebo tmavomodrý oblek. Obzvlášť muži pod štyridsať sa po ničom zaujímavejšom ani neobzrú. Ťažko povedať, čím to je. Pravdepodobne kombinácia chýbajúcej tradície a donedávna vcelku slabého výberu. Navyše, nech robíme čokoľvek, rifle a tričko zo zahraničného reťazca budú vždy lacnejšie ako dobré sako a kvalitné nohavice od poctivého výrobcu. Lenže rovnaký bude aj efekt. Lacnejší. Tým nechcem povedať, že obliecť si rifle je sprostosť, sám ich často nosím, no mať ich na sebe každý deň celý život je premeškaná príležitosť. Totiž práve u nás, kde classic menswear nosí minimum chlapov, môže byť táto situácia veľmi výhodná. Lebo keď si oblečieš niečo iné ako väčšina ostatných, zaujmeš. A keď to príliš neposerieš, každý ťa bude vnímať akosi pozitívnejšie. Samozrejme existuje veľa možností, ako vytŕčať, no ak si dušou klasik ako ja, je pre teba klasická dospelácka chlapská móda ideálnou voľbou. Dnes si ukážeme, že v nej vôbec nemusíš pôsobiť archaicky, ani nudne.

 

 

Predovšetkým sa netreba báť saka. Nie je to žiadna neforemná vypchatá chujovina, je to základný kus oblečenia, ktorý ti spraví väčšie ramená a užší pás. A to chceš. Dobrý strih ti vylepší postavu a keďže obvykle je to najdrahšia súčiastka, dáš zároveň signál, že tvoj výzor je pre teba hodnotnejší ako päťeurové tričko. Keď už máš nejaký ten štandardný oblek, možno je správny čas kúpiť si výraznejšie sako. Nemusí byť prehnane extravagantné, na začiatok môžeš skúsiť klasickú modrú farbu, ale so vzorom. Kocky alebo prúžky sú vždy dobré. Na leto môžeš vyskúšať ľanové, aké mám na sebe. Tento materiál dýcha a nebudeš spotený ako v polyesterovom. Neboj, ľanové sako má byť jemne pokrčené, aspoň každý vidí, že sa vyznáš v látkach a vieš, kedy čo nosiť.

 

 

Skombinovať by si ho mohol napríklad s nohavicami v akomkoľvek odtieni hnedej. Ak si trošku odvážnejší, skús bielu, alebo aj výrazné farby. Vyhol by som sa iba čiernej, tá sa dosť ťažko kombinuje, a tiež k saku príliš podobným odtieňom, aby to nepôsobilo ako nepodarený pokus poskladať si oblek. Keď už máš tieto dva základné kusy, môžeš pridávať. Na začiatok by som sa pri košeli držal jednej farby, bledomodrá je klasika, ktorá bude určite fungovať dobre. Keďže leto si u nás dáva niekedy na čas, môžeš pridať ešte jednu vrstvu, ja som si dal biely pulóver. Nech ťa ani nenapadne vytiahnuť si golier, prosím ťa. Naopak spodný koniec takzvanej športovej košele sa teraz niekedy nosí aj vykasaný, i keď ja osobne to tak nemusím.

 

 

Keď už si zmontoval tento ansámbl dokopy a zdá sa ti to celé tak trochu nudné, môžeš to oživiť topánkami a doplnkami. Tie dokážu outfit výrazne omladiť. Skvelou voľbou na chladné jarné dni sú chelsea boots, momentálne sú v kurze semišové a svetlé.

 

 

Alebo vykúšaj takého fajnové loafers, keď sa oteplí. Kľudne vynechaj ponožky.

 

 

Nezabudni pridať fancy vreckovku do saka, tá to ešte povýši. Ak chceš ukázať, že si prudko nad vecou a strašný rebel, daj si napríklad ružovú. To bol vtip samozrejme, rebel by si bol, keby si si tam drbol napríklad od oleja zaj*banú handru. Každopádne ružovej v malých množstvách sa tiež netreba báť, nespraví z teba menšieho chlapa.

 

 

Keď už máš letné topánky, môžeš ešte vynechať pulóver a zase je to dobré.

 

 

Teraz malá rekapitulácia toho, čo mám na sebe:

  • sako, nohavice, košeľa, pulóver, vreckovka do saka Alain Delon
  • chelsea boots Aldo
  • loafers Lotus
  • okuliare Ray-Ban

Tak čo, spravíme zo Slovákov štýlových mužov? Ak si sa dočítal až sem, vkladám do teba nádej. Nehovorím, že classic menswear je jediná možnosť. Dôležité je, aby si sa nebál obliecť sa inak ako väčšina a hľadal svoj vlastný vkus. Výhody objavíš sám.

Štýlový deň!

Rustman

One thought on “Spravíme zo Slovákov štýlových mužov?

Comments are closed.