Športové sako, v ktorom nešportuješ

Ako asi vyplýva aj z nadpisu, dnes bude reč o športovom saku. Na úvod si trochu preberme názvoslovie. Čo je sako asi vieš, no nie som si úplne istý, či vieš, čo je športové sako. Nič si z toho nerob, niekedy v tom majú chaos aj samotní výrobcovia, je to skoro rovnako mätúci pojem ako športová elegancia v Nákupných maniačkach. S tým rozdielom, že športové sako naozaj existuje. V angličtine sa táto vec nazýva sport coat, sport jacket, v americkej angličtine zasa sports coat či jacket a niekedy sa do toho ešte mieša aj blazer.

Prívlastok športové mu bol pridelený v dávnejších dobách, kedy šport predstavovala predovšetkým jazda na koni alebo streľba do zvieratiek. Gentlemani potrebovali niečo funkčnejšie, ako obleky, ktoré nosili v bežný deň, no vzdať sa saka neprichádzalo do úvahy. Vzniklo teda športové sako, prispôsobené ich outdoorovým veľkopanským zábavkám. Keďže v tých dobách ešte neopoznali flís, goretex, neoprén ani žiadne podobné plastové srandy, používali sa tradičné teplé prírodné materiály. Tvíd, menčester, koža, neskôr denim.

Tieto materiály sa pri výrobe športových sák používajú dodnes, okrem toho má tento typ oblečenia zvyčajne ďalšie špecifiká. Dosť často má takzvané záplatové vrecká, to znamená také, ktoré sú našité, nie všité. Keď nechápeš, pozri si fotku a porovnaj vrecká so svojím modrým oblekom. Ďalej máva záplaty na lakťoch, čo malo v minulosti predísť ich opotrebeniu, keďže sa asi predpokladalo, že ožratí športovci… ehm páni budú častejšie padať z koňa, alebo si opierať hlavu o lakťe, keď zaspia po desiatom koňaku v ich vidieckej rezidencii. Okrem toho môže mať športové sako ďalšie drobné či už funkčné, alebo dizajnové vychytávky, ktoré na formálnom saku nenájdeš. Toto z jesennej kolekcie Alain Delon má napríklad zaujímavý detail v podobe pútka na fazóne a všitého pásu látky v náprsnom vrecku, takže sa nemusíš obťažovať s vreckovkou do saka, ale stále budeš elegán. Pásiky sú dokonca aj v bočných vreckách, čo podľa mňa toto sako ešte viac oživilo.

Veľmi dôležitá vec pri športovom saku je, že ho môžeš nosiť takmer k hocičomu a vždy by to malo fungovať. Asi teda vynechaj najnovšie Yeezy, i keď to by pre niekoho mohlo byť tiež zaujímavé, ale kľudne si obleč napríklad rifle a tričko. Ak má sako výrazný vzor, čo je pri športových sakách celkom časté a žiadané, odporúčam to čo sa týka farebnosti so zvyškom outfitu neprehnať. Ja som zvolil tmavomodré tričko a rifle, tiež z Alain Delon. Áno, majú tam aj rifle. Obuj si kľudne gumáky alebo bagandže.

K športovému saku sa rovnako dobre hodí aj košeľa s kravatou. Opäť by som bol citlivý s farbami. Pridaj sponu na kravatu, aby ti nelietala, keď sa budeš preháňať na konskom chrbáte, alebo aby si si ju nenamočil do vína, keď si budeš nalievať. Topánky kľudne aj takéto double monkstraps, alebo ešte ideálnejšie brogue shoes, alebo aj niečo formálnejšie, športové sako znesie veľa. V takejto elegantnejšej variácii si pripravený na večernú ochutnávku mladého vína.

Táto variabilita robí zo športového saka skvelú voľbu na cesty, kde ťa čakajú rôznorodé činnosti. V chladnejší deň ťa vonku zahreje a večer budeš pôsobiť elegantne a upravene, nie ako v rozgajdanej košeli alebo chráňnáspánboh v mikine.

Navyše tieto saká už niekoľko desaťročí takmer nemenia svoju podobu, takže ho po tebe zdedí ešte aj tvoj syn. Ja mám jedno dokonca po dedkovi. Nekecám.

 

  

 

 

Dnes to bude jednoduché, na sebe mám:

  • športové sako, rifle, tričko, košeľu, kravatu aj sponu Alain Delon
  • gumáky Novesta
  • monstrap shoes Zara
  • okuliare Spitfire

Športu zdar a hlavne zostaň aj pri ňom štýlový!

Rustman