Smoking (Ponížený)

Plesová sezóna sa síce už skončila, na počudovanie bez nejakého škandáliku, čo ma aj celkom mrzí, no ak si sa vrámci nej nestihol ako pyšný páv popremávať v smokingu medzi fajnovými dámami a pánmi, mám pre teba dobré správy. Vyštafírovať sa do večerného obleku môžeš aj mimo sezóny. Dokonca aj keď nie si áčková hollywoodska celebrita a teda zrejme pozvánku na nejaké to odovzdávanie Oscarov nemôžeš očakávať. Bude ti teda musieť stačiť zakydaný červený koberec u vás v kulturáku, alebo v lepšom prípade nejaký príjemný bar. Správny gentleman si totiž príležitosť oprášiť a prevetrať svoj smoking vždy nájde. Samozrejme hrozí, že budeš tak trochu pridobre oblečený, alebo pekným anglickým výrazom overdressed, to ťa ale netrápi, lebo si pán.

Áno, to o čom tu píšem je, že smoking nepatrí len na ples alebo inú udalosť s označením black tie. Aj tento odev, podobne ako všetky obleky, sa dá správnym spôsobom ponížiť. Viem, o poníženom obleku si asi ešte nepočul, tento zvrat som práve vymyslel, pretože nenachádzam v slovenčine vhodný výraz na niečo, čo angličtina pomenúva to dress down. Skrátka vynechaním niektorých častí formálneho oblečenia vytvoríš odev, ktorý je vhodný aj na menej formálnu príležitosť. Napríklad na večeru s tvojou milou, na narodeninovú párty, alebo firemný večierok.

Pri poníženom smokingu je ideálne vynechať košeľu a hlavný element black tie odevu, motýlik. Miesto nich si môžeš dať čierny rolák, alebo ak je už teplejšie a ty nechceš mať spotené pazuchy, obyčajné čierne tričko. Stále budeš pôsobiť večerne, príležitostne a luxusne. A to chceš. Môžeš použiť akýkoľvek klasický smokingový oblek, no práve tu sa ti ponúka skvelá možnosť obliecť si niečo, či by si si možno na formálny večer nevybral. Mohla by to byť netradičná výrazná farba, vzor, alebo dokonca potlač, ako v tomto prípade. Tá je teraz celkom v móde, takže ak máš dosť odvahy, choď do toho. Topánky kľudne opäť večerné, teda lakované. Môžu byť aj trošku výstrednejšie, tu som napríklad vybral takzvané pumps. Preklad pumpky asi nie je úplne na mieste, slovenčina opäť trošku zlyháva, možno to bude tým, že u nás sa stáročia nosili skôr krpce a na tie zasa asi nemá správny výraz angličtina. Každopádne presne takto vyzerala najformálnejšia mužská večerná obuv, až kým ju nevytlačili šnurovacie oxfordky. Nebudeme sa tejto téme teraz venovať podrobne, no opäť platí, že ak sa nebojíš byť nápadný, môžeš si obuť aj niečo takéto.

Čo to tu teda máme:

  • smoking s potlačou Mango
  • rolák Zara
  • lakované topánky Mango

Celkovo je tento typ obliekania v našich končinách o odvahe. Dlhé desaťročia nemala väčšina slovenských mužov žiadnu príležitosť obliecť si večerný odev. Jednak sa tu veľa takýchto udalostí nekonalo, alebo ak aj áno, boli skôr na smiech a vyzerali ako zatuchnuté televízne produkcie typu Repete. Isté snahy o eleganciu sa tu miestami dali vidieť, no chýbajúca tradícia spôsobovala, že muži presne nevedli, ako doviesť smoking do dokonalosti, o ktorú pri ňom ide. Takéto pokusy potom dopadali grotskne a tým sa kruh strachu z večerného oblečenia uzavrel. Myslím, že po temnom období nevkusu nastal správny čas nebáť sa vyčnievať a ukázať, že aj my Slováci sa dokážeme obliecť na úrovni, primerane k príležitosti a nebojíme sa ukázať, kto sme.

Týmto premotivovaným národne orientovaným odstavcom by som rád ukončil smokingovú sériu, ku ktorej sa opäť vrátim na začiatku budúcej sezóny. Dúfam, že si sa vďaka mojim článkom niečo naučil a že spolu nájdeme štýl.

Uži si víkend!

Adam