Polo

Je to asi čudné, ale doteraz som nikdy nemal žiadne polo. Tento skvelý kompromis medzi klasickou košeľou a rozgajdaným tričkom som objavil až túto sezónu. Hľadal som niečo univerzálne na leto, no košele s krátkymi rukávmi odmietam, pokiaľ teda nie som práve na Havaji, kde som ešte nebol, ale tam by som si jednu určite obliekol. Aby ma niekto náhodou nepristihol a nevytiahol na mňa kompromitujúci materiál, dve tri košele s krátkymi rukávmi mám aj ja a občas ich aj nosím, no je to skôr vtedy, keď mi je jedno, ako vyzerám. Áno, aj také dni sú.

Vráťme sa ale k polo tričkám. Najskôr malá poznámka k názvosloviu. Viem, že správne pomenovanie tohto kusu oblečenia je polo košela, ako preklad anglického polo shirt, no mne bol vždy bližší variant polo tričko. Takže sa s dovolením budem držať tohto názvu.

Polo tričko vymyslel začiatkom 20. storočia René Lacoste ako odev pre hráčov tenisu, ktorí dovtedy nosili klasické košele a k nim dokonca kravaty. Tento jeho komfortnejší, no stále dosť elegantný vynález, sa veľmi rýchlo rozšíril aj do iných gentlemanských športov, najvýraznejšie však do konského póla a vďaka masívnemu marketingu, ktorý práve pólo a obliekanie v príslušom štýle propagoval ako kráľovské, sa onedlho ustálil názov polo shirt.

Ja som sa k polo tričku dostal najmä vďaka novému obchodu s klasickou mužskou módou Le Premier, ktorý nedávno otvorili v Auparku. Doteraz som väčšinu leta vždy prežil v šortkách a tielku, no ako novopečený bloger som si na dovolenke na Santorini nemohol dovoliť nevyzerať štýlovo. Lenže podobne ako pri tenise alebo póle, aj pri popíjaní vína sa vieš dobre zapotiť, takže to chcelo niečo letnejšie, ako košeľu s dlhými rukávmi. No a práve Le Premier má slušný výber polo tričiek v rôznych farbách, ku ktorým vieš rovno doladiť viaceré typy nohavíc. To sa mi na tomto type trička páči najviac. Môžeš si k nim dať kraťasy, chinos, ale kľudne aj oblekové s pukmi. Viď nižšie.

Začnime teda kombináciou do najväčších horúčav. Svetlé farby, k tomu panamu, čo je najfrajerskejší letný klobúk, na nohy kľudne aj tenisky a môžeš sa vybrať objavovať rozhicované grécke mestečko. Alebo centrum Šamorína, tam býva tiež dosť teplo.

  • bledomodré polo tričko a svetlosivé nohavice Le Premier
  • tenisky Novesta
  • klobúk panama od tety Janderlovej

 

 

Ak si veľký pán a v kraťasoch sa cítiš divne, alebo máš jednoducho strašne krivé nohy, polo tričko si môžeš dať aj k nohaviciam chinos. To neznamená, že sú z Číny, pretože tieto konkrétne sú tiež z Le Premier, takže sú dosť kvalitné a a držia formu aj po treťom nosení. Aj po tridsiatom. Každopádne takúto kombináciu môžeš ešte vyhrotiť vymakanými anglickými ručne šitými botami typu penny loafers, ktoré u nás predáva tiež tento fajnový obchod. Do mojich som sa inak zaľúbil a asi v nich budem aj spať. Čo sa týka farieb, tmavomodré polo som trochu oživil svetlejšími nohavicami a brugundské boty sú podľa mňa úplná farebná čerešnička.

  • tmavomodré polo tričko a stredne modré nohavice Le Premier
  • bugundské penny loafers Loake, ktoré tiež  predáva Le Premier
  • okuláre Spitfire

 

 

No a keď už lúče slnka nejebú ako pokazené kúrenie na starej škodovke a ty sa vyberieš na podvečerný pohár vína, prípadne si ho ako ja dopraješ pri východe slnka miesto raňajok, môžeš si polo tričko obliecť aj na úplného elegána. To znamená k oblekovým nohaviciam. Na oživenie som doplnil divoké tassel loafers so vzorom, pretože nič vhodnejšie si na Santorini neviem predstaviť.

  • stredne modré polo tričko a sivé oblekové nohavice Le Premier
  • vzorované tassel loafers Aldo
  • okuláre Spitfire

 

 

Všimni si, že všetky tričká sú jednofarebné. Podobne ako pri košeliach, so vzormi veľmi opatrne. Ja osobne vôbec nemusím ani rôzne výrazné emblémy a nápisy už vôbec nie. Určite je lepšie začať niečím decentnejším a keď už budeš odborník na nosenie tohto garmentu, môžeš skúsiť experimentovať.

Okrem týchto kombinácii s viem polo tričko predstaviť aj v ďalších, napríklad k plavkám, ako to môžeš vidieť na mojom Instagrame, alebo kľudne aj pod letnú bundu. Preto mi na záver neostáva nič ine, ako vyhlásiť polo tričko za najuniverzálnejší letný kus mužského oblečenia. Vyskúšaj.

Štýlový deň!

Rustman