Očakávania muža od svojej jedinej…

…tašky. Dostal som v posledných dňoch viac krát otázku, akú tašku by som odporúčal pre dospelého muža, takže je asi ideálny čas napísať na túto tému článok. Vôbec to nebude jednoduché, chlap má totiž na objekty, ktoré má neustále pri sebe, dosť vysoké nároky. Treba si hlavne uvedomiť, že bude s najväčšou pravdepodobnosťou jeho jedinou, musí mu teda vo všetkom vyhovovať. Mala by byť krásna zvonku, v ideálnom prípade aj zvnútra, musí sa prispôsobiť zmenám jeho vkusu, musí sa do nej veľa zmestiť, ale nemôže byť priveľká a musia mu ju ostatní muži závidieť. Ak sa vám zdá, že tieto požiadavky sú dosť podobné očakávaniam priemerného samca od samičky, s ktorou by uvažoval o monogamnom vzťahu, tak sa vám to nezdá. Naozaj, vidím veľkú paralelu! Dúfajme, že končí v momente, keď ju muž drbne do kúta. Myslím tú tašku samozrejme.

Poďme sa teda jednotlivým atribútom povenovať osobitne. Ak som spomínal, že musí byť krásna zvonku, v prípade tašky to podľa mňa znamená, že je zo solídneho materiálu. V prvom rade koža. Ani tuhé plátno nie je zlé, ideálne s koženými detailami. Niekedy zafungujú aj moderné materiály, videl som aj podarené tašky z neoprénu. Vždy dbaj hlavne na to, aby to bol materiál, ktorý je aspoň trošku sofistikovaný. Najhorší je nylon a ostatné lacné plasty. Dosť zle pôsobí aj koženka, teda napodobenina kože. Tu treba dať pozor, nie každý dokáže syntetickú kožu rozoznať na prvý pohľad či dotyk. Hlavne pri nízkych cenách a masových fast fashion reťazcoch treba byť opatrný a čítať, z čoho je vlastne vyrobená. Kvalitné materiály totiž niečo stoja.

Kožených tašiek je na trhu dosť, takže v ďalšom rade rozhodujú detaily. Pre fajnšmekrov by malo byť podľa mňa dôležité aj vnútro tašky. Keďže ho nevidno celý čas, tu práve veľa výrobcov šetrí a používa polyester alebo iný plast. Mňa nedávno upútali tašky, ktoré u nás predáva malá rodinná značka Shperka. Tie ich sú samozrejme kožené a zvonka v relatívne decentných farbách, no ozajstnú radosť máš až keď nejakú otvoríš. Vnútro je celé z dosť luxusnej brúsenej kože, navyše v sýtejších farbách, takže jednak si tvoj vyberaný vkus každý všimne a tiež hneď všetko nájdeš. Samozrejme majú kopec priehradok, takže v nej nebudeš mať bordel ako žena v kabelke.

Poďme sa teraz rozprávať o správnom tvare. Tu by som spomenul fenomén buzitašiek. Keď si taký lóvatý, že sa ti peňaženka nezmestí do vrecka, alebo máš mobil s aspoň desaťpalcovou obrazovkou, a teda tieto veci nechceš alebo možno aj nemôžeš nosiť v nohaviciach či v saku, kde ich často nosím napríklad aj ja, budeš potrebovať tašku. Ja viem, logika hovorí, aby taška bola presne taká veľká, že sa do nej vojdú akurát tieto dve tri veci, no v tomto prípade ide logika bokom. Malé tašky sú skrátka pre ženy. Je mi ľúto, ale vkusnú malú tašku pre veľkého chlapa ešte nikto nevyrobil, ani nikdy nevyrobí. Keď je taška navyše tvarovo “na výšku”, je z nylonu alebo niečoho podobného a zavesíš si ju krížom cez telo, takže vyzeráš ako keby keby si sa zabudol odpásať v aute, môžeš túto tašku kvalifikovať ako buzitašku. Zahoď ju. Mimochodom, malá poznámka k názvosloviu, v živote som nevidel žiadneho geja s takouto taškou.

Aký dizajn teda áno? Rozhodne “na šírku” a nech je to, prosím ťa, veľké aspoň ako tablet. Vlastne, pokiaľ nosíš so sebou notebook alebo tablet, si zachránený a nemáš čo riešiť. Aj taška od Shperka, je primárne určená na tieto gadžety, ale kľudne si ju zober aj bez nich, nebude na tom nič čudné. Ďalší, podľa mňa vhodný tvar, je klasická aktovka. Samozrejme daj pozor, aby nepôsobila archaicky, skôr klasicky. Kufrík by som zatiaľ vynechal, i keď myslím, že o pár rokov sa vráti do módy, no vedieť ho nosiť teraz by bolo skutočné umenie, navyše by musel byť asi dosť drahý a muselo by to byť na ňom aj vidieť. Pozri keď tak zo zaujímavosti kufríky Globe-Trotter alebo Rimowa. Keby sa ti to náhodou podarilo takéto niečo nosiť, očakávam fotku a ak to bude dobré, získaš odo mňa nejaký veľký titul.

Vráťme sa ale do bežnej reality a pozrime sa ešte na farby. V úvode som spomínal, že by tvoja vysnívaná taška, alebo aj samička, mala sa vedieť prispôsobiť zmenám tvojho vkusu. Takže keď zatúžiš po blondíne… Haha, samozrejme žartujem. V prípade tašky to znamená, že by sa mala farebne hodiť ku všetkému a nemali by na ňu vplývať nejaké trendy. Asi je to jasné, ale stavil by som na istotu. Čierna je pre mňa zbytočne veľká istota, ale chápem, že je najuniverzálnejšia a najdecentnejšia, takže ju tiež schvaľujem. Oveľa zaujímavejšie sú tmavé odtiene modrej alebo hnedej. Predsalen sú nenápadné, no majú aspoň trochu šmrnc. Ak chceš naozaj ukázať štýl a vieš už trochu veci ladiť, skús svetlohnedú. Bude výrazná, ale garantujem ti komplimenty. Dnes už vôbec neplatí, že musí byť zladená s topánkami, či nebodaj opaskom, takže toto vôbec nerieš a kľudne choď do toho. S inými farbami, či nebodaj vzormi, by som už bol omnoho opatrnejší, budú sa omnoho ťažšie ladiť a nebudú mať takú morálnu životnosť.

Jednou z otázok, ktoré som ohľadom tašiek dostal, bola aj téma remeňa. Rozhodne štýlovejšie vyzerá väčšina tašiek bez remeňa, teda si ho môžeš dať dole. To je v prípade, keď tašku nosíš napríklad len z auta do firmy. Ak potrebuješ pár stoviek metrov prejsť po vlastných, na remeni nie je nič zlé. Kľudne na jedno rameno alebo krížom, podstatné je, ako som už spomínal, aby nevyzeral ako pás v aute.

Ak toho fakt dosť nachodíš a si duchom moderný muž, za zváženie stojí aj batoh. Mal by asi spĺňať podobné kritériá ako taška, ale detailne sa mu povenujeme až niekedy nabudúce.

Ak si žena a čítaš toto, nedá mi ešte nespomenúť, že takáto taška je ideálny darček pre chlapa. Nemáš totiž problém trafiť správnu veľkosť, čo nie je úplne samozrejmé pri oblečení. Stačí, keď sa budeš pridržiavať vyššieuvedených rád a nezabudneš si zmerať, aký veľký laptop používa tvoj samček a nemôžeš to pokaziť. Veľa mužov sa rado nechá takto obslúžiť a keď začnú dostávať na tašku komplimenty, možno sa aj tebe nejaká kabelka ujde.

 

  

 

Čo sa týka tohto konkrétneho outfitu, všimni si, že aj keď je poriadne výrazný, vôbec nezatienil tašku. Jednoducho, keď je niečo dizajnovo podarené, vždy to bude vidieť. Na sebe teda mám:

  • tašku Shperka
  • trojdielny oblek Zara
  • košeľu a kravatu Le Premier
  • vreckovku do saka, ktorú mimochodom dostaneš ku každej taške Shperka
  • hodinky Tissot od WatchForU.com
  • gumáky Novesta

Ako som spomínal v úvode, pri výbere tašky kľudne mysli na paralelu so ženou. Jednoducho sa ti musí páčiť a keď si dobre vyberieš, budeš dlho spokojný.

Štýlový deň!

Rustman