Oblek tvoj každodenný

“Kam ideš?” “Prečo si taký vyobliekaný?” “Chystáš sa na svadbu? Pohreb? Skúšku?” Každý jeden krát, keď si oblečiem oblek, dostávam tieto debilné otázky. Nebaví ma už na ne neustále odpovedať, preto najrozumnejšie bude napísať článok s odpoveďami. Každému odborníkovi na pánsku módu potom nadiktujem link a tam sa dočíta…

…aký je vlastne nekultúrny. Totižto z príčin, ktoré som už v minulosti naznačil, a ktoré si ešte niekedy určite rozoberieme detailnejšie, je u nás muž v obleku považovaný za niečo nezvyčajné, priam sviatočné. Je to taká naša špecialitka, možno ešte v niektorých iných slovanských krajinách je to podobné, no treba si uvedomiť, že vo väčšine vyspelého sveta je chlap v obleku v podstate taký príjemný štandard. A nie len medzi korporátnymi pešiakmi či vysokými manažérisami. Ja osobne nemám problém vyštafírovať sa aj v bežný deň, ale pozrime sa dnes predsalen skôr na to, ako nájsť správny balans medzi príliš nablýskaným vzhľadom a rozjebanými rifľami, a to dokonca v saku s kravatou.

Ideálny na to bude oblek v stredne svetlej farbe, nie príliš tmavý, pretože tie máme zasociované s biznisom alebo sviatkom, ani nie príliš svetlý, tie sú dosť výrazné. Oveľa lepšie je v tomto prípade tak trochu splývať s prostredím, stredne šedá by určite nebola zlá voľba, no ja som u Alaina Delona našiel sako a nohavice v tejto fajnovej pieskovej farbe. Úmyselne píšem sako a nohavice, predávajú sa totiž zvlášť a majú trochu iné parametre ako oblek. Sako má menej vypchaté ramená a vzadu nemá podšívku, čo je mimochodom skvelé v teplom počasí. Nohavice sú tzv. chinos. Puky na nich mám len nažehlené, môžeš fungovať aj bez nich a zapínanie je s viditeľným gombíkom.

 

  

 

Pri košeli by som sa vyhol bielej, akákoľvek iná farba, či ideálne aj vzor bude opäť pôsobiť odľahčene, denne, menej sviatočne. Táto s červenými prúžkami sa skvele hodí k hnedému obleku, no fungovali by aj modré odtiene. Čo sa týka kravaty, tá je samozrejme nepovinná, i keď podľa môjho názoru, tu sa oddelí ten, ktorý vie, od toho, ktorý je prehnane opatrný. S kravatou pôsobí tento outfit celistvo, švihácky, no stále denne. Naopak vreckovka do saka je podľa mňa veľmi dôležitá, ešte viac ak si vynechal kravatu. Je to dobrá možnosť ako celú zostavu rozbiť. Dúfam, že nemusím opakovať, že vyberáš inú farbu v akej máš kravatu.

 

 

Dosť dôležité sú v tomto prípade aj topánky. Chceme niečo menej formálne ako klasické šnurovacie oxfordky alebo derby shoes. Ak nevieš, aké to sú, zostaň naladený, v niektorom z ďalších článkov budeme riešiť aj to. Lepšie teda budú loafers, ako som zvolil ja. To sú v skratke topánky bez šnúrok, ale stále dosť elegantné.

Rekapitulácia:

  • sako a nohavice, košeľa, kravata, vreckovka do saka Alain Delon
  • okuláre Spitfire
  • topánky Lotus

Hotovo. Poskladali sme outfit, ktorý si môžeš dať hocikedy. Či už na taliansky vidiek, ako ja, alebo do práce, do kostola, do baru, na pohreb. No dobre, tam radšej nie. Každopádne oblek je skvelý odev kľudne aj na každý deň. Každý štýlový deň. Len treba zahodiť obavy a na otázky z úvodu mať pripravený kvalitný odjeb. Niečo ako “Mal som rande s tvojou mankou.”

Uži si deň!

Rustman