Oblek na mieru

Classic menswear sa už venujem nejaký ten čas, no až teraz som sa dostal k realizácii môjho prvého obleku na mieru. Je to najmä preto, že som v podstate konfekčnej veľkosti, takže stačilo nájsť svoje obľúbené značky a po pár úpravách u krajčírky mi obleky celkom slušne sedeli. Myslím však, že šitie na mieru je veľká a zaujímavá téma, ku ktorej sa postupne dostávajú aj Slováci a aby som mohol písať a mudrovať aj o tejto oblasti klasickej chlapskej módy, bolo nevyhnutné to vyskúšať. Za túto možnosť ďakujem Le Premier, českej značke, ktorá pred viac ako rokom vstúpila na slovenský trh a jej špecialitou je práve made to measure.

Na začiatok by sme sa mohli zorientovať v názvosloví. V klasickom mužskom oblečení existujú v zásade tri veľké kategórie, pokiaľ ide o proces vzniku odevu. Prvou a najbežnejšou je konfekciaalebo v angličtine ready to wear, to znamená pripravené na nosenie. Tú tvoria všetky veci, ktoré sú už ušité a čakajú na teba v obchode. V dobe, keď je dostupné obrovské množstvo značiek a výber je naozaj široký, sa dá nájsť aj v tejto kategórii oblek, ktorý ti ako tak sadne. Samozrejme, čím si konfekčnejšia veľkosť, to znamená, že rozmery a pomery tvojho tela sa blížia niektorej zo štandardných veľkostí, tým je to pre teba jednoduchšie. Najrozumnejšou voľbou je nájsť značku, ktorá ako ja hovorím, používa figurínu, na ktorú sa podobáš. Jednoducho jej konfekčné strihy ti sedia a vyzerajú, ako by boli šité priamo pre teba. Ak takú objavíš, tejto značky sa odporúčam držať. Ak si oblek žiada iba trochu doťuknúť, do úvahy prichádzajú úpravy u krajčírky. Kým skrátiť nohavice je takmer nevyhnutné, iné úpravy môžu predstavovať problém na jednej alebo aj druhej strane. Ty sám možno nevieš, čo upraviť a môže sa stať, že ani krajčírka až tak úplne nie. Nemusí sa to vôbec podariť. Či už preto, že tvoja postava je naozaj mimo rámec konfekcie, alebo skrátka nemáš dostatok času a knowhow na to, aby bol výsledok perfektný. Vtedy je podľa mňa najlogickejším krokom šitie na mieru, alebo správnejšie šitie podľa tvojich mier. V angličitine sa táto kategória nazýva made to measure. Tou sa budeme zaoberať dnes. Treťou a najluxusnejšou možnosťou, je bespoke, čo v slovenčine nemá v podstate úplne správny preklad. Významovo je to niečo ako šitie na zakázku. Pri tomto procese sa oblek vytvára úplne od počiatku, od základného strihu, na rozdiel od made to measure, kde sa pracuje s vopred vymyslenými a pripravenými strihmi, ktoré sú prispôsobené na tvoju mieru. Bespoke krajčírstvo je však úplne mimo finančné možnosti drvivej väčšiny z nás, takže tomu sa momentálne venovať nebudeme.

Samozrejme, aj made to measure je cenovo postavené trochu vyššie ako ready to wear, je to ale úplne pochopiteľné. Kým konfekcia sa šije v tisíckach kusov, v prípade reťazcov čínskymi alebo bangladéšskymi pracovníkmi, made to measure sa v drvivej väčšine prípadov šije lokálne. Vyžaduje si tiež viac času a v neposlednom rade, obvykle sa používajú kvalitnejšie materiály. K tomu sa ešte dostaneme. Treba teda rátať s cenami, ktoré začínajú okolo 500 – 600 €. Tiež treba samozrejme rátať s určitým časom, obvykle trvá proces okolo 3 – 4 týždňov. Oblek však nie je oblečenie, ktoré sa kupuje deň vopred. Opakujem to už tisíci krát, no oblek je dlhodobá investícia, ktorú keď urobíš správne, môže ti slúžiť kľudne aj desať rokov. Niekedy aj viac.

 

Ako teda funguje made to measure?

Najskôr si dohodneš termín. Do Le Premier v Auparku môžeš prísť aj bez toho, no ja odporúčam dopredu zavolať. Jednak sa budeš cítiť strašne dóležito, ale tiež máš istotu, že nebudeš čakať. Ujme sa ťa vyškolený predajca, ktorý ťa celým procesom prevedie. Na začiatok mu zrejme povieš svoju predstavu. Nie je zlé, mať už niečo premyslené, prípadne v telefóne fotky oblekov, ktoré sa ti páčia. Hovorím najmä o farbe, prípadne o vzore. Tie sú najzásadnejšie a ako by som to povedal, máš k nim aj najviac čo povedať. Tiež je dobré, keď máš premyslené, či chceš dvojdielny alebo trojdielny oblek. O výhodách trojdielneho obleku pripravujem článok, dnes len toľko, že ja by som v prípade made to measure nad ničím iným ani neuvažoval. Treba samozrejme rátať s miernymi navýšením ceny, no možnosti, ako a kam oblek nosiť, ti výrazne narastú. Obzvlášť túto voľbu odporúčam chlapom s pivným pupkom. Budú upratanejší. Ďalej môžeš mať premyslené, či chceš k obleku aj košeľu na mieru, prípade druhé náhradné nohavice. To odporúčam napríklad biznismenom, ktorí budú oblek nosiť často a je riziko, že nohavice opotrebujú, prípadne poškodia nosením. Nezničia tak celý oblek.

Keď už teda ty aj predajca viete aspoň približne, čo všetko sa ide šiť, začnete vyberať látku. Výber je obvykle veľký, v Le Premier priam obrovský, skladom majú viac ako 500 látok od popredných tradičných výrobcov, ako Vitale Barberis, Ariston alebo Scabal, takže ani pri výbere niečoho netradičného sa čakacia doba nezvyšuje. Dôležitá je farba, no rovnako aj materiál. Ten má vplyv hlavne na cenu. Určite odporúčam prírodný materiál. Štandardná je vlna, existujú rôzne gramáže a kvality, čo by si žiadalo samostatný článok, no v zásade platí, čím drahšia, tým jemnejšia. Okrem toho môžeš siahnuť po ľane, ktorý je, ako tiež často opakujem, perfektný na leto. Nedávno som videl svadobný oblek zo svetlého ľanu ušitý formou made to measure práve v Le Premier a bol skvelý. Okrem toho existujú látky aj s prímesou bavlny, prípadne hodvábu. To už je však trochu zložitejšia téma a pre prvý oblek tieto materiály neodporúčam. V Le Premier sú práve podľa skupín materiálov rozdelené obleky do cenových hladín, takže najlepšie je asi zvážiť svoj finančný limit a podľa toho vyberať z danej kategórie. Niektoré krajčírstva ponúkajú aj látky s prímesou umelých vlákien (napríklad polyester). Týmto látkam by som sa oblúkom vyhol, je úplný nezmysel investovať svoje peniaze a čas do procesu made to measure a celý ho znehodnotiť použitím poloplastovej látky. Pravdupovediac, asi by som sa vyhol aj krajčírstvam, kde takéto látky ponúkajú. Chápem, že im to umožní šiť obleky v cene už okolo 250 €, no pokiaľ potrebuješ vyslovene ušetriť, radšej by som v tejto cene hľadal ready to wear oblek, napríklad v outlet centre, prípadne v posezónnej zľave.

Vráťme sa teda k výberu látky. Daj si načas! Neponáhľaj sa! Do predajne choď sám, alebo s manželkou, len nie s nervóznou fúriou, ale s takou, ktorá chápe, že toto je najdôležitejšia časť, na ktorú máš najväčší vplyv. Ja osobne som iba výberom látky strávil približne 30 minút. Samozrejme, pokiaľ vieš, že ideš do tmavomodrej alebo čiernej, potrvá to omnoho kratšie. Vzorky látky sú samozrejme v porovnaní s oblekom relatívne malé, treba preto zapojiť predstavivosť. Je dobré prirovnávať látku k jednotlivým častiam svojho tela. Obleč sa neutrálne, aby ťa to nemiatlo. Skúšaj vzorku na mieste rukávu, ale aj k tvári v zrklade. Prejdi sa po predajni, aby si videl, ako reaguje farba na svetlo. Nechaj si poradiť od predajcu, no nezabudni, je to tvoj oblek. Neboj sa ani zariskovať. Tmavomodrý má každý.

 

  

 

Ďalšou časťou je odobratie mier. Tu veľa práce nemáš, iba ťa predajca, alebo keď máš štastie, ako v mojom prípade, predajkyňa Patrícia, trochu poobjíma s krajčírskym metrom. Brucho nesťahuj, príde sa na to, muehehe. Mimochodom, nie je úplne najlepší nápad po objednávke obleku na mieru začať rysovačku. Ja som to spravil, schudol som niekoľko kíl a nohavice sa museli zužovať. Ani to však nie je zásadný problém, iba sa o deň dva predĺži čakanie.

 

  

 

Keď si predajca odmeria a zapíše tvoje miery, dostaneš skúšací oblek v tvojej konfekčnej veľkosti a spolu s predajcom analyzujete, kde potrebuješ pridať a kde ubrať.

 

  

  

 

Všetko sa vyšpendlí, aby si videl, aký má čo efekt. Predajca bude vedieť čo robiť, ale aby si bol aspoň trochu v obraze, bude sa riešiť hlavne zužovanie pásu, dĺžka rukávov, nohavíc. Ja som si vyžiadal aj hlbšie otvorenie vesty a saka a tiež vyššie umiestnený pás na nohaviciach. Posunulo to podľa môjho názoru oblek k nadčasovosti, ku klasike. To sú ale nuansy, na ktoré musíš už mať nejakú slušnú predstavu o strihoch oblekov, takže tu skôr odporúčam nechať sa viesť. Potom si ťa predajca odfotí, aby aj krajčírka videla, čo a ako.

 

  

  

 

Záverečnou časťou je najväčšia zábava. Vychytávky. Vyberáš si rôzne funkčné, alebo estetické detaily. Šírku fazóny, gombíky, spôsob zatvárania vačkov, podšívku, dokonca farbu nití, je toho naozaj veľa. Netreba z toho mať stres, obvykle existuje tá správna klasická možnosť, o ktorej samozrejme predajca vie, a potom rôzne ďalšie, ktoré si vyberieš, keď vieš, čo robíš. Predajca si všetko ukladá do tabletu a na konci podpíšeš objednávku.

 

  

 

Celý tento proces je podľa mňa veľmi príjemný. Cítiš sa dôležito, ako vo filme. Tešíš sa, že za svoje tvrdo zarobené peniaze si dopraješ tento luxus. Investuješ čas a prostriedky do pocitu, ktorý budeš mať vždy, keď sa v obleku niekde zjavíš. Odchádzaš spokojný a nemôžeš sa dočkať výsledku. Aspoň ja som to tak mal.

 

 

Skúška alebo odovzdávka

Približne o tri týždne dostaneš echo, že oblek je pripravený. Ideš si ho teda vyskúšať. Ja som bol už na prvý pohľad nadšený, predsalen vybral som si nie úplne najtradičnejšiu farbu, no už na vešiaku fungovala dobre, páčila sa mi aj kombinácia s podšívkou.

 

  

 

Čo sa týka strihu, vesta bola skvelá hneď. Nohavice mi však boli široké v páse, pretože som vyrysoval, a tiež o dva tri centrimetre dlhšie, ako som si predstavoval. To zasa mohlo byť tým, že pri úvodnom odoberaní mier som mal čižmy. Odporúčam preto už pri objednávke obuť si klasické topánky. Okrem toho sme riešili mierne riasenie látky v rázporku, čo sa tiež podarilo úplne odstrániť.

 

  

 

Na saku som sa zase rozhodol zúžiť ramená. To už je úprava, ktorá sa s väčšinou konfekcie nedá urobiť. Pri made to measure sú však možnosti úprav výrazne širšie, všade sa totiž necháva dostatočná rezerva. Chcel som, aby sako pôsobilo aj keď klasicky, predsalen trochu sviežejšie a mladistvejšie. Mám povedzme atletickú postavu, takže som nemal potrebu si ramená ešte rozširovať, skôr naopak. Cítil som, že o centrimetrík užšie budú pôsobiť vyváženejšie.

 

  

 

Každopádne už bez spomínaných finálnych úprav som sa cítil skvele. Konečne oblek, ktorý mi poskytoval dostatok priestoru na stehnách a zároveň mi v páse primerane obopínal postavu. Na saku by som prijal okrem užších ramien, čo nebolo problém upraviť, aj širšie fazóny, treba si však uvedomiť, že aj made to measure má svoje limity, ktoré však drvivú väčšinu mužov nebudú nijako obmedzovať. Z vesty som bol nadšený, dvojradové vesty sú podľa mňa jedna z najfajnovejších možností v classic menswear. Skvelé sú aj detaily, samozrejme funkčné gombíky na rukávoch, ktoré pri väčšine konfekcie nenájdete a sú známkou kvalitnejších oblekov,  viacero prídavných vačkov presne podľa mojich predstáv a čerešnička na torte v podobe monogramu.

 

  

  

 

Všetky úpravy si predajca opäť vyšpendlí a odfotí.

 

  

 

Samozrejme, odfotiť sa môžeš aj ty a kým sa ešte posledný krát na pár dní s oblekom rozlúčiš, trochu sa v ňom porochníš pred zrkadlom ako páv.

 

  

 

Hotovo

No a takto vyzerá hotový oblek. Išli sme ho nafotiť na zámok do Ledníc, čo už teda nie veľmi často robievam, ale môj prvý made to measure oblek si zaslúžil trocha fancy prostredie.

 

 

Komu a kedy vlastne odporúčam made to measure? Motivácia môže byť rôzna. Napríklad kariéra. Ak si dvadsaťpäťročný zamestnanec korporátu priemernej postavy a oblek pre teba predstavuje občasné povinné zlo, zrejme si sa ani nedočítal až sem. No s rokmi a vývinom tvojho postavenia či funkcie môžu byť práve obleky na mieru jedným z faktorov, ktorý ťa oddelí od sivej masy. Motiváciou môže byť aj nekonfekčná postava. Ak si príliš vysoký, alebo široký, máš dlhé ruky, alebo krátke nohy, made to measure oblek ti skutočne pomôže. Výhody oblečenia na mieru ešte narastajú s každým kilom, ktoré naberieš, či už v pivnej objemovke, alebo v tom lepšom prípade na ramenách. Alebo ťa čaká špeciálna formálna udalosť. Jednou z najlepších príležitostí, kedy s oblekmi na mieru začať, môže byť tvoja svadba. Vtedy si ťa budú všetci všímať, budeš stredobodom pozornosti a nebolo by odveci, dať si zopár polde.. ehm, dať si pekné a kvalitné kvádro. Navyše, na rozdiel od svadobných šiat nevesty, ty oblek vynosíš aj počas ďalších rokov. Môže sa stať, že na oblek na mieru nemáš žiadny dôvod. Iba si chceš dopriať niečo nové, zážitkové, špeciálne, nadčasové a výnimočné. Aj to je legitímny dôvod na made to measure.

Nie je to pre každého. Made to measure nie je lacné ani rýchle. No v obleku na mieru ani ty nebudeš vyzerať lacno a odfláknuto. Ak máš peniaze a čas investovať do svojho štýlu a chápeš, aké výhody z toho pre teba plynú, môže to byť správna voľba. Je to asi otázka priorít a správneho okamihu.

Štýlový deň!

Rustman