Smoking (Nohavice a tučné bruchá)

Jedného dňa, keď už budeš veľký a opäť dostaneš pozvanie nejaké to organizované popíjanie pod krycím názvom ples, môžeš sa rozhodnúť porušiť zopár pravidiel. Nemám teraz na mysli pubertálny vandalizmus o piatej ráno na zástavke mestskej hromadnej dopravy. Hovorím o ďalších možnostiach, ktoré ti smoking ponúka. Podmienkou je, že si čítal všetky doterajšie blogposty o tomto večernom odeve a teda si už tak trochu expert. Vieš, že si dáš sako s lesklými hodvábnymi klopami a jedným gombíkom, motýlik si dáš zaväzovací a košeľu smokingovú s klasickým golierom a ozdobným či prekrytým zapínaním. A nohavice s lampasom z toho istého materiálu ako sako.

Alebo aj nie. Ako vždy, aj tu sa nájde výnimka. Nohavice totiž môžu za určitých okolností byť aj odlišné. Stoja za tým Škóti, ktorí musia mať na nohách jednoducho vždy niečo extra. Keď už nie sukňu, tak aspoň tartanové nohavice. O tartane sme si už čo to povedali tu a práve tento vzor je jedinou odporúčanou výnimkou pokiaľ ide o nohavice k večernému saku. Ak si trúfaš a chceš oživiť tento elegantný a decentný odev, môžeš to urobiť práve tartanovými nohavicami, aj keď nie si až tak úplne Škót. Aj tie by však mali mať lampas, tenký prúžok čierneho lesklého hodvábu na bočných švoch. Môžu byť o niečo hrubšie, z ťažšej vlny. Sú teda mimoriadne vhodné práve v zimnom období.

Ale čo k nim? Sako by malo byť v každom prípade čierne, aby z toho nevznikol farebný chaos, black tie by totiž mal pôsobiť najmä nerušivo a celistvo. Úplne ideálny sa mi javí čierny zamat, ktorý pôsobí tiež trochu ťažšie a skvele tak doplní vlnené nohavice. Tu k saku patrila aj vesta v rovnakom materiále.

Pri tejto príležitosti by som sa rád pozastavil pri téme, ku ktorej sa v posledných rokoch vyvinul mierny odklon od tradičného smokingu. Najskôr iba niektorí odvážlivci, neskôr aj samotný Bond, prestali nosiť dovtedy povinný doplnok večerného saka, ktorým bola šerpa alebo vesta. Tento element klasického odievania sa používal celé desaťočia z nasledujúcich príčin.

Ako som už spomínal, pointou večerného obleku je celistvosť, upravenosť a kontrast tvorený tmavou siluetou a bielym trojuholníkom košele na hrudi. Aby bola táto prísna geometria zachovaná a v spodnej časti saka sa pri pohybe neodkrývala ďalšia biela plocha košele, v lepšom prípade zastrčenej do nohavíc, nosila sa spočiatku pod sakom vesta. Neskôr, keď už bolo kúrenie (toto nie je vtip), dostala sa do módy aj takzvaná šerpa. Tá bola adaptovaná z vojenskej uniformy a dovtedy sa používala hlavne v teplých krajinách. Druhým dôvodom mohlo byť, že sa tí vyžratejší gentlemani obávali, aby im cez košeľu na bruchu nepresvitalo mastné chlpaté brucho. Práve z týchto príčin odporúčam tento šikovný doplnok vynechať iba pánom s pásom rovným ako žehliaca doska. Ak máš pivný pupok, najlepšie, čo pre svoj vzhľad v smokingu môžeš spraviť, je predsalen si ho zakryť.

Navzdory móde, ja osobne som veľký klasik a stále si myslím, že k perfekcii, o ktorú sa večerným oblekom snažíš, by mala patriť aj taká elegantná náležitosť ako je práve vesta či šerpa. Momentálne však určite nespravíš veľke faux pas, keď si ju neoblečieš.

Čo sa týka materiálu, vesta by mala byť z toho istého ako sako a šerpa zasa čierna v lesklom hodvábe. Farebná v žiadnom prípade, budeš vyzerať ako zo svadobného katalógu z 90. rokov. Šerpa sa nosí záhybmi dohora, kedysi si tam páni vkladali tie najmenšie drobnosti, napríklad mince na sprepitné.

Ešte tento konkrétny odev:

  • zamatové sako a vesta Suitsupply
  • nohavice Tartan Weaving Mill
  • košeľa a motýlik Suitsupply
  • vreckovka do saka Peek & Cloppenburg
  • dokonalá Barbora má na sebe iba nahú kožu, doplnky Aldo a vymakané vlasy od Borisa Bordácsa

Dnes som sa síce rozpísal o niečom úplne inom, ako som chcel, široká téma si však vyžaduje široký komentár, takže mám zo seba dobrý pocit a s týmto pocitom sa idem v teplákoch rozvaliť pred televízor, keďže ja dnes na žiadny ples nejdem. Ak ty ideš, dobre ma tam reprezentuj.

Štýlovo!

Adam