Nenápadný

Občas mi píšete, že nosím pre bežného chlapa nenositeľné kombinácie a či by som nevedel písať aj o niečom normálnejšom. Dnes teda vyhoviem týmto žiadostiam a dáme si jeden úplne bežný, prudko nositeľný a na mňa skoro až nudný outfit, ktorý si podľa mňa môže obliecť fakt aj ten najnenápadnejší typ muža, aký sa vyskytuje. Dokonca by si ho mohol obliecť kľudne aj detektív. Ale o tom nižšie.

V prvom rade bude reč o nesmrteľnom trenčkote. Je to určite najuniverzálnejší zimný zvršok, aký si môžeš obliecť. V podstate vyzerá dobre s akýmikoľvek nohavicami, akýmikoľvek topánkami, akýmkoľvek čímkoľvek. Od riflí s teniskami, cez oblek so špacírkami, až po hrubý rolák so zimnými bagandžami.

O pôvod tohto odevu sa uchádzajú dve britské značky, obidve samozrejme známe predovšetkým práve archetypálnymi trenčkotmi. Burberry pozná pravdepodobne každy a ďalej je to u nás trochu menej známa značka Aquascutum. Ako väčšina typov oblečenia klasickej pánskej módy, aj trenčkot, alebo lepšie povedané trench coat má pôvod v armádnej výstroji. Pôvodne sa vyrábal z gabardénu, materiálu, ktorý v roku 1879 vyvinul práve Thomas Burberry. Táto natesno tkaná obvykle zmesová látka je výborne odolná vetru a dažďu, takže takýto kabát ťa udrží v kľude aj keď to počasiu začne trochu kúrovať. Nie kúriť. Kedysi sa nosil skôr na jeseň a na jar, ale keďže v posledných rokoch sneží iba na Chopku a v NRSR, dnes s trenčkotom možno prežiješ aj celú zimu. Pokiaľ teda nechodíš do roboty ráno o piatej na kolobežke.

Trenčkot je najčastejšie dvojradový, so širokými klopami a hlavne pásom, ktorý ti spraví aj s mohutným svetrom pod ním to správne véčko. Obvykle je vo farbe khaki, alebo po slovensky vraj správnejšie kaki, i keď neviem, či mi je tento preklad komfortný. Relatívne bežné sú aj čierna, tmavomodrá a občas sa vyskytnú aj netradičnejšie farby. Ja osobne by som určite volil práve farbu khaki, alebo nejaký odtieň hnedej. Ostatné farby podľa mňa lepšie fungujú s inými typmi kabátov. Ďalšie featurky typického trenčkotu sú sťahovacie pásy na rukávoch, ramenné výložky, ktoré pôvodne slúžili na pripínanie hodností, alebo takzvané D-rings vzadu na chrbte na zavesenie rôznych drobností. Kedysi. Nieže si tam zavesíš kľúče od Fabie alebo otvárač na pivo, i keď možno by si vytvoril nový trend. Tieto vychytávky však nenájdeš na každom trenčkote, rôzni výrobcovia či návrhári ich často vynechajú, alebo nahradia nejakými inými. Líši sa aj dĺžka od relatívne krátkeho, ktorý tesne prekryje sako, až po extrémne dlhý, ktorý siaha až ku lýtkam. Ten vyzerá lepšie na vysokých a mohutných chlapoch, navyše je dosť neprehliadnuteľný, a keďže dnes nám tu dnes ide predovšetkým o nenápadnú eleganciu, asi by som na začiatok vo väčšine prípadov volil skôr kratší variant.

Tento plášť plášťov je známy aj vďaka knihám a filmom, nosili ho takmer všetky veľké ikony mužského štýlu, ale aj rôzne smiešne postavičky, určite ťa napadne inšpektor Clusoe z Ružového pantera, alebo štandardný exhibicionista. Ty sa ale nemusíš obávať, že by si v trenčkote pôsobil komicky, dôležité je zvoliť primeranú dĺžku a veľkosť pre tvoj somatotyp, a tiež odporúčam si niečo obliecť aj pod neho, aby si ho mohol nosiť aj otvorený. Obozretný by som bol aj s klobúkom, to už by bolo z tohto pohľadu podľa mňa na hrane a neviem, či by som na to mal odvahu napríklad ani ja, čo som ochotný ísť do, ako to ja volám, žánrového oblečenia. Ale vlastne o čom tu rozprávam, asi tu ani nebude veľa ľudí, ktorí vlastnia aspoň jeden klobúk, že áno. Čo je mimochodom chyba. Ale vráťme sa k trenčkotu.

Keďže nepredpokladám, že veľa z vás by chcelo utratiť mesačnú výplatu za plášť Burberry alebo Aquascutum, poďme sa spolu poobzerať po nejakej výhodnejšej alternatíve. Mňa upútal napríklad tento, všetkými pôvodnými súčiastkami vybavený trenčkot od Le Premier. Je to úplná klasika a presne takýto kabát by podľa mňa mal visieť v šatníku každého chlapa. Nie je príliš dlhý, takže bude vyhovovať väčšie postáv a postavičiek, je zo špeciálnej tkaniny, ktorá je vodotesná a je trošku tmavší, takže na ňom nebude vidieť všetko o čo sa ošuchneš. Potešil ma aj vychytaný detail, ktorým je pútko s gombíkom na pás, takže ho ani podgurážený nestratíš niekde na ulici. Je podšitý a ja som sa v ňom cítil aj v chladnej Banskej Štiavnici komfortne. Insider typ – je naňho momentálne zľava.

Skombinoval som ho s ďalšími vysoko univerzálnymi doplnkami na zimu, ktorými sú hnedé chelsea boots, kožená víkendová taška, takzvaný weekender, svetrom v bežnej béžovej farbe a so starými rifľami. Nič viac ti netreba, v takejto kombinácii všade zapadneš, ale znalec neprehliadne, že máš na sebe tento ikonický plášť a určite to ocení.

 

 

Ešte raz, čo mám teda na sebe:

  • trenčkot a pulóver Le Premier
  • chelsea boots a weekender Loake (predáva Le Premier)
  • staré rifle
  • okuláre Ray-Ban

Musíš uznať, že dnes som sa skutočne krotil a neobliekol som si ani jednu výstrednú vec. Dúfam, že si sa aj niečo zaujímavé dozvedel a teším sa, ako teraz budem stretávať mužov v trenčkotoch každý deň v uliciach. No uvidíme.

Štýlový deň!

Rustman