Mysli vopred!

Tak. Vianoce sú vybavené a obdobie chľastania oddychu, rekapitulácie, čo sa tento rok dodrbalo a nesplniteľných novoročných záväzkov sa už tiež chýli ku koncu. Hneď ako vytriezvieš a zotavíš sa z tohto náročného týždňa, začína obľúbená sezóna všetkých celebritiek, pseudomodeliek a neúspešných superstáristov. Alebo aj premotivovaných blogerov, ako som napríklad ja. Ale zase, prečo sa sem tam nepridať a nezúčastniť sa na nejakej akcii plnej jedla, alkoholu a viac či menej dobre vyzerajúcich žien. Či už si pozvaný na Ples v opere, alebo sa chystáš na Hasičský bál, je tu jedna dôležitá vec, na ktorú ako štýlový muž nesmieš zabudnúť. A tou je poriadne kvádro.

Už minulý rok som na tému smoking napísal sériu článkov, ktoré si určite čítal, ale keďže opakovanie je matka múdrosti, odporúčam sa k nim vrátiť. Dozvieš sa úplne všetko, teda ako vyzerá smoking a že čierny oblek ti nepostačí, čo je polnočná modrá, či sú prípustné aj iné farby smokingového saka, či dokonca nohavíc a či musíš mať šerpu, alebo kde inde a ako môžeš aj v budúcnosti nejaký ten smoking využiť alebo či z neho môžeš niečo vynechať. V každom jednom z týchto článkov je navyše polo/nahá Barbora Bakošová, takže si to choď obzrieť a som si istý, že som práve zvýšil clickrate predchádzajúcich odkazov o 500%. Nezabudni sa sem potom (alebo po tom, ehm) vrátiť.

Dnes sa totiež chcem zamerať na niečo iné, ale tiež dôležité. My muži sme od prírody lenivé zvieratká. Kým sa nejedná o záležitosti, ktoré nás zaujímajú, teda rýchle ženy, krásne autá (prívlastky sú v správnom poradí) a jedlo, riešime obvykle iba to, čo naozaj horí. Štandardný scenár pred akoukoľvek akciou teda prebieha asi takto:

Manželka / milenka / stará (doplň podľa zvyku): “Macko, dnes máme ten ples, idem teraz na nechty, potom na vlasy, potom po tú róbu od…” (Zvyšok vety zaniká v atmosférickom šume.)
Ty: “Mhm.” (Odpiješ si.)
Ona: “Ty si čo oblečieš? Dúfam, že nie ten čierny oblek z maturity.”
Ty: “Prečo? Ten som si práve chcel dať…”
Ona: “Zbláznil si sa? To by bola hanba! Okamžite ideme do Auparku kúpiť ti smoking.”

A potom zbesilo pobiehaš štyri hodiny po nákupnom centre a hľadáš smoking, ktorý ti sadne, čo teda u nás vôbec nie je jednoduché, pretože ho majú presne v jednom obchode. Chvalabohu aspoň tam. Nakoniec ho teda v Alain Delon nájdeš a bolo by krásne, keby to takto šťastne skončilo, lenže má to jeden háčik. Maloktorý z nás má postavu ako Daniel Craig, alebo aspon Tomáš Maštalír a teda málokomu sadne ready to wear alebo po slovensky konfekčný smoking tak, ako by mal. Teda dokonale. Pri žiadnom inom mužskom odeve totiž nie je také dôležité práve to, ako na tebe sedí. Smoking z teba totiž môže spraviť Bonda, ale aj úplného trotla. Pritom na sebe vôbec nemusíš mať zle ušitý výrobok. Problém je, že takmer každému z nás treba smoking pred použitím upraviť. A to sa nedá na počkanie.

Apelujem teda týmto článkom na teba ako na chlapa, čo sa zaujíma o štýl, nenechaj si nákup smokingu, ale vlastne ani žiadneho obleku, na poslednú chvíľu. Nemôže to dopadnúť dobre. Ak sa chystáš na ples, alebo iný black tie event, práve v týchto dňoch je na čase zamyslieť sa nad touto záležitosťou a vybrať sa na nákup. V ideálnom prípade s naštudovanými článkami, ktoré som ti pripomenul v úvode. Práve v Alain Delon nájdeš túto sezónu podarené smokingy v dvoch klasických variantoch (v polnočnej modrej a čierny) a čo je najdôležitejšie, priamo v predajni ti ponúknu a navrhnú úpravy presne na tvoje miery. Takmer na isto to bude skrátenie nohavíc, ktoré majú byť presne po topánky bez prehybu alebo najviac s jedným, ale možno aj skrátenie rukávov tak, aby ti trčalo približne 1,5 cm z manžety na košeli. Nie sú vylučené ani iné úpravy, dôležité je všetko riešiť v predstihu a bez časovej tiesne.

O pár dní si v kľude smoking vyzdvihneš a si pripravený zahviezdiť na akejkoľvek večernej akcii. Som si istý, že potom sa aj záver kľúčovej noci vyvninie podľa tvojich predstáv:

Ona: “Macko, v tom novom smokingu si vyzeral úžasne, všetky ženy mi ťa závideli.”
Ty: “Mhm.” (Dopiješ whiskey, čo si ukradol do taxíka.)
Ona: “Vieš, všimla si ťa aj moja kamarátka Nikol, to je tá pekná hosteska z dneška, a rozhodli sme sa, že s takým štramákom chceme ešte pokračovať v zábave. Pomôžeš nám rozopnúť šaty?”
Ty: (Vyschne ti v krku.)

No dobre, tento záver ako z Teen Babysitters ti nemôžem garantovať, ale som si istý, že tvoj dokonale uhladený vzhľad ocení nielen tvoja partnerka, ale aj iné ženy, a určite aj pozornejší muži. A hlavne, ty sám budeš mať zo seba dobrý pocit.

Poďme teda na fotky, v úvode a tu vidíš najskôr podľa mňa veľmi zaujímavý midnight blue smoking s vykrojenou fazónou. Inak jednoradový smoking sa rozopína, iba keď sedíš, no tu som spravil výnimku, aby si videl aj košeľu a šerpu.

 

 

A teraz klasický čierny smoking s šálovou fazónou:

 

 

Detaily sú obzvlášť dôležité. Smokingová košeľa s ozdobnými gombíkmi alebo zakrytou légou je nevyhnutná, nestačí klasická biela, motýlik výlučne čierny a nezabudni na bielu hodvábnu vreckovku do saka. Konkrétne na týchto nohaviciach ma potešil aj detail vzadu na páse, ktorým si ho utiahneš, ako potrebuješ. Prípadne si nechaj na nohavice zvnútra našiť gombíky na klasické traky, tie by mali byť biele. Topánky musia byť čierne z lakovanej kože, ale kúp si kratšie šnúrky, ako mám ja. Alebo obzvlášť štýlové zamatové loafers, ktoré ale u nás nezoženieš.

 

 

Zrekapitulujme si teda, čo mám vlastne na sebe:

  • tmavomodrý a čierny smoking Alain Delon
  • košeľu, motýlik, topánky Suitsupply

Takže naposledy: Nezabudni! Oblek, obzvlášť smoking, sa nekupuje v deň, ani deň pred udalosťou. Mysli vopred! Len tak dokážeš všetko vyladiť tak ako treba a dôstojne reprezentovať všetkých dobre oblečených mužov.

Štýlovú plesovú sezónu!

Rustman