Hodnota vecí

Dnes by som sa chcel tak trocha zamyslieť nad hodnotou vecí. Ale nečakaj žiadny filozofický elaborát o márnivosti módy, na to som zatiaľ nedozrel a hlavne sa tomu venujú iní. Skôr sa pozrieme na to, čo vlastne za svoje peniaze dostaneš, keď si kúpiš drahý kus oblečenia.

Už od 90. rokov sa v pravidelných intervaloch vracajú trendy veľkých značkových nápisov. Obyčajná mikina ušitá v Číne, alebo prinajlepšom v Rumunsku, má zrazu hodnotu niekoľko stoviek. Samozrejme všetci chápeme, že v tejto cene je predovšetkým prestíž značky, celý drahý kolos marketingu a PR. Tiež chápem, keď si naozaj lovatý človek kúpi dizajnérsky kus, kľudne aj taký, čo bude zaujímavý iba jednu sezónu. Chvíľu má dobrý pocit, ukáže peňáze a je za pána. Čo ale nechápem, je, keď si obyčajný chlap, povedzme niekto ako ja, alebo aj obyčajná baba, ktorá nechodí sama do Dubaja šesťkrát za rok (if you know what I mean), kupuje úplne základné kusy oblečenia s minimálnou skutočnou hodnotou za veľké peniaze kvôli tomu, že je na nich naprintované logo. Najviac hejtujem práve spomínané mikiny alebo drblé tričká s nápisom cez pol tela. Vždy keď niekoho v takomto oblečení vidím, mám pocit, že tam má napísané “Práve som utratil pol výplaty za tričko.” Podľa mňa to vôbec nie je v poriadku, pokiaľ teda nie si rapper a ukazovať lóve nie je tvojím biznis plánom.

Aj keď móda a štýl sú o tom, ako sa v nejakom oblečení cítiš, alebo ako sa cítiš, keď ťa vnímajú iní, myslím si, že obetovať fakt výraznú časť svojho zárobku iba tomuto pocitu, navyše s rizikom, že o pár dní alebo týždňov pominie, je slušne povedané nerozumné.  Neslušne povedané pri*ebané. Tým nechcem povedať, že ja sám vôbec nepodlieham fenoménu značiek, tiež si rád kúpim na moje pomery drahú vec od nejakého prestížnejšeho zahraničného brandu. No snažím sa vždy skúmať, či má aj nejakú sofistikovanejšiu hodnotu. Všímam si materiál, nadčasovosť, to znamená, či mi vydrží aspoň pár rokov, kým ju prestanem nosiť, lebo sa rozpadne, alebo bude totálne out. No a v poslednej dobe si začínam všímať aj to, kde bola vlastne vyrobená.

To sa zjavne netýka len mňa, tento trend som si všimol u väčšiny zorientovaných ľudí. Najmä blogerky a podobné kruhy dosť tlačia slovenský dizajn, ktorý je samozrejme zatiaľ všetok vyrobený na Slovensku. Ale keďže zatiaľ žiadny tunajší dizajnér sa nevenuje classic menswear (ono to ani nie je niečo, čo by sa dalo nejako výrazne dizajnovať), začal som si všímať kde a z čoho sú vyrobené produkty našich tradičných slovenských alebo českých výrobcov.

Preto ma fakt potešilo, keď som u Alaina Delona našiel tento fajnový kašmírový kabát. Cenovka ma jemne schladila, no potom som si uvedomil, čo vlastne za svoje peniaze môžem dostať. Samozrejme v prvom rade materiál, tam asi nie je o čom, kašmír so svojou jemnou a hebkou štruktúrou, je to najlepšie, čo môžeš mať a úprimne povedané, nikdy by som nečakal, že s týmto materiálom príde u nás práve táto značka, za čo ju veľmi chválim. Tiež som vlastne nikdy nič kašmírové nemal, pretože som tento materiál pokladal za úplne inú cenovú, ako klasická vlna. Je, ale nie je to až taký extrém, ako som si myslel. Dôležitá je pre mňa aj vyššie spomínaná trvácnosť, ktorá spočíva v úplne klasickom strihu. Samozrejme, nepočítam, že ho budeš nosiť každý deň, ale keď si ho počas sezóny oblečieš dva krát za týždeň, bude to tak akurát na veľa rokov. No a v neposlednom rade, je ušitý na Slovensku, takže môžeš mať dobrý pocit, že ho šila nejaká krajčírka, ktorá má normálne pracovné podmienky, v práci si dá sem tam kávičku a o 16:30 padá domov a nie trinásťročný Bangladéžan, ktorý pri práci rozmýšla, či mu skôr nepadne plesnivá strecha “továrne” na hlavu.

 

 

Samozrejme najskôr som sa v ňom chcel odfotiť v obleku, ale potom som si uvedomil, že vlastne prečo? Drahé a nadčasové veci najviac vyniknú, keď ich skombinuješ s úplne jednoduchým oblečením. Navyše som chcel ukázať, že aj taká klasická vec, ako je kabát, sa dá nosiť aj ležérnejšie a menej usadene a že v nej aj chlap, ktorý sa ešte len blíži strednému veku, môže vyzerať v pohode. Stačia rifle, rolák a bagandže.

Na záver by som ešte poznamenal, že tu vôbec nie je dôležité, od ktorého výrobcu je nejaký kabát, ale o to, čo môžeš v cene jednej špatnej mikiny s vyhajpovaným marketingom dostať. Ak chceš za svoje ťažko zarobené peňáze niečo reálne a hmatateľné, vždy rozmýšľaj komplexne, sleduj kvalitu, materiál a vo vyššom leveli napríklad pôvod oblečenia. Dnes som skrátka chcel, aby si sa zamyslel nad skutočnou hodnotu vecí, ktoré si kupuješ, pretože tá nespočíva v značke, ale v úplne iných parametroch.

Štýlový deň!

Rustman