Dress up / Dress down

Nikdy som si nemyslel, že budem písať o modrom obleku. Vždy som mal pocit, že tu nie je čo dodať. Symbolizuje pre mňa nudu v mužskom obliekaní. Každý ho má, každému sa hodí, každý ho vie ako tak skombinovať, pretože takmer neexistuje farba, s ktorou by nefungoval. Práve pre tieto veci sa mi však k dnešnej téme zdal najlepší. Aby každý chápal, aby si to každý mohol vyskúšať. Opäť jeden z mojich pokusov venovať sa niečomu zrozumiteľnejšiemu. Dnes sa totiž pozrieme na jeden zo základných princípov classic menswear: Dress up / Dress down.

Práve tejto možnosti vďačí oblek za svoju verzatilitu. Zároveň je to niečo, čo väčšina slovenských mužov vôbec neeviduje a nevyužíva, a to považujem za veľkú chybu, pretože dress up / dress down predstavuje relatívne lacný spôsob, ako využiť svoj (modrý, ale aj iný) oblek na maximum a menej tak ľutovať peniaze, ktoré si zaňho zaplatil. Kvalitný oblek, ako som už veľakrát spomínal, považujem za investícu do samého seba, ktorá nevídaným spôsobom otvára rôzne dvere a možnosti. O tom ale inokedy.

Ja som si na účely tohto článku vybral tmavomodrý oblek Le Premier. Je stopercentne vlnený, ako každý kvalitný oblek. Samozrejme aj iné prírodné (!) materiály sú prípustné, pri takejto klasike by som ale išiel určite do vlny. Tento je dvojradový, čo mi príde viac rustmanovské a čo predstavuje ideálnu možnosť, ako sa aspoň trochu odlíšiť aj s modrým oblekom, no presne rovnako by tu všetko fungovalo aj s jednoradovým, aký máš pravdepodobne doma.

Najskôr som ho teda nafotil takto v reálnom priestore a situácii, aby to nebola taká nuda.

 

  

 

No a teraz už poďme priamo k dress up / dress down. V podstate ide o to, že akýkoľvek oblek môžeš správne zvolenými doplnkami buď povýšiť alebo ponížiť. Nemaj obavy, nebudeš vyzerať povyšujúco ani ponižujúco, to je opäť raz obmedzenosť slovenčiny, pokiaľ ide o výrazy spojené s mužským obliekaním. Čo asi nebude náhoda.

Najskôr si teda pozrime, ako by mohol vyzerať nazvime to neutrál. To znamená, že som oblek skombinoval na bežné denné nosenie, napríklad do práce, alebo na bussines meeting, a nemyslím tým stretnutie s devätnásťročným finančným poradcom, alebo keď si Rustman, tak aj na pivo do baru. Na takéto využitie je prípustná farebná košeľa, napríklad modrá. Táto s bielym límcom to trochu oživuje, ale úplne v poriadku by bola aj celá modrá, alebo napríklad aj prúžkovaná. Ideálne s klasickým zapínaním, ale v zásade nie je problém ani s francúzskou manžetou. K tomu kravata, najlepšie so vzorom, ale pozor, určite nie lesklá. Prúžky, bodky, ružové slony, takmer hocičo. Vreckovka do náprsného vrecka tak, aby ladila ku kravate, ale snáď ani nemusím písať, že zásadne nie v rovnakom vzore. Topánky mám hnedé double monkstrap boots. Práve hnedá je na takýto neutrálny outfit ideálna, mohli by to byť aj derby shoes, alebo brogue shoes. K tomu hnedá kožená taška, ktorú som nemal po ruke a si pripravený vyraziť.

 

 

 

Povedzme, že chceš tento istý oblek využiť na nejakú formálnejšiu príležitosť. Kľudne to môže byť svadba, alebo aj oslava, krst, jednoducho čokoľvek, kde sa od teba očakáva vyzerať sviatočne. Nemáš problém, vezmeš ten istý oblek, no tentokrát formálnejšiu košeľu a doplnky. To znamená, že povýšiš svoj outfit. You dress up. Dáš si teda výlučne čisto bielu košeľu s francúzskou manžetou, fajnovými manžetovými gombíkmi, k tomu nejakú sviatočnejšiu kravatu. Tu je to trochu zložitejšie, pretože ani sviatočné kravaty nevylučujú vzor, no stávka na istotu je jednofarebná, čisto hodvábna. Môže byť aj mierne lesklá, tak aj ty dodáš danej príležitosti lesk. Pri princípe dress up / dress down môže záležať aj na takej drobnosti, ako je spôsob poskladania vreckovky do saka. Pri povyšovaní outfitu sa môžeš vyhrať a poskladať ju nejako výnimočnejšie, napríklad do korunky, ako ja. Topánky jedine čierne oxford shoes, tu by som nad inou možnosťou ani neuvažoval.

 

 

Posledným postupom, ktorý si dnes ukážeme, je dress down. Teda ako svoj oblek ponížiť, alebo lepšie povedané, využiť aj na neformálnu príležitosť. Tu sa dá ísť aj do väčších extrémov, vynechať kravatu, alebo si obuť tenisky. Dnes sa však venujme skôr jemným nuansám, takže stále zostanem v kravate a s klasickými topánkami. Ideálnym spôsobom, ako urobiť svoj outfit viac casual, je denimová košeľa. Pôsobí moderne a mladistvo, s kravatou aj dosť netradične, čo je práve tu žiadúce. Táto má cutaway collar, ale na typy golierov a ich pôsobenie sa pozrieme zase nabudúce. K tomu kravata s výrazným vzorom a pocket square poskladaný úplne voľne. Topánky navrhujem bez šnurovania, v zime by mohli byť ideálne chelsea boots, v lete napríklad penny alebo tassel loafers. A áno, aj dvojradový oblek môžeš nosiť rozopnutý, práve tu je to dobrý nápad.

 

 

Na záver posolstvo. Oblek nie je nutné zlo, do ktorého ťa dva krát do roka spoločenské konvencie navlečú. Naopak, je to najlepšia možnosť vyzerať dobre, ktorú ako chlap máš. Dres up / dress down / dress well!

Štýlový deň!

Rustman