Dlhodobé, strednodobé a krátkodobé cykly v oblasti mužského odievania (Bakalárska práca)

Klasické mužské obliekanie, alebo classic menswear podlieha zmenám inak, ako je to vo svete ženskej módy. Pomalšie, postupnejšie a menej radikálne. Drvivá väčšina chlapov omnoho menej nakupuje a tak adaptácia na módne trendy trvá dlhšie. Máloktorý muž si dokáže predstaviť, že by sa jeho nový oblek budúcu sezónu už nenosil. Samozrejme existuje skupina fashionistov, ktorá jednosezónnym módnym trendom podlieha a sú ochotní za extravagantné kreácie z prehliadok zaplatiť aj s rizikom, že o rok už nebudú in. No my ostatní máme oproti dámam výhodu, že ak príliš neuletíme a stavíme takpovediac na istotu, môžeme niektoré kusy oblečenia nosiť aj celé roky.

Napriek tomu aj vo svete klasickej mužskej módy existuje vývoj, ktorý prebieha v istých cykloch. Tie by sa dali rozdeliť na dlhodobé, strednodobé a krátkodobé a ja som sa práve začal cítiť, ako keby som písal bakalársku prácu na nejakej pochybnej vysokej škole. No ale nevadí, aspoň budeš múdrejší.

Za dlhodobý vývoj možno považovať posun od formality k ležérnosti vrámci posledného storočia. Kým na začiatku 20. storočia boli stále bežným každodenným štandardom žakety a fraky, ktoré po druhej svetovej vojne úplne nahradili obleky a smokingy, ku koncu storočia tento typ odevov takmer vymizol a obmedzil sa na svet smotánky, korporátnikov a politikov. Obzvlášť v krajinách zasiahnutých nejakým nekapitalistickým režimom. V poslednom čase nabralo formálne obliekanie vo svete mužov opäť na popularite a je možné, že tak stojíme na prahu nového cyklu.

Strednodobým trendom v oblasti classic menswear podliehajú hlavne strihy. Tie sa cyklicky opakujú zhruba v rozmedzí dvoch dekád. Kým v 90. rokoch boli obleky, ale aj ostatné mužské oblečenie voľné, v niektorých prípadoch až groteskne veľké, v novom tisícročí sa začali strihy zužovať, opäť až k extrémom typu skinny jeans. Tieto trendy zasiahli samozrejme aj obleky. Silueta a klopy na saku za zužovali, nohavice skracovali a znižoval sa na nich pás. V posledných rokoch sa tieto elementy začali opäť zväčšovať, rozširovať. Kým silueta v oblasti pása je stále úzka, ramená a najmä klopy na saku sú v móde opäť širšie, nohavice majú zasa vyšší pás. Práve tieto strednodobé trendy sú niečím, v čom by sa mal bežný chlap orientovať. V praxi to znamená, že tvoj nový oblek by mal mať práve mohutné klopy a primerane široké nohavice s vyšším pásom. Nechoď však do extrémov, tie podľahnú morálnemu opotrebeniu omnoho skôr.

Ako som už spomínal, krátkodobé cykly v mužskej móde nemajú až takú významnú úlohu, ako je to v prípade žien. Napriek tomu sú dokonca aj v oblasti classic menswear isté dvoj či trojsezónne trendy. Nazvime ich skôr vývojom, na ktorý môžeš skúsiť reagovať. No a práve k nim som si dnes pripravil outfit, ktorý ich obsahuje hneď viacero.

Jedným z nich je znovuobjavenie najvhodnejšieho letného materiálu, ktorým je ľan. Opakujem to neustále dokola, takže už hádam nemusím znova písať o jeho vzdušnosti, ľahkosti a krásnej prirodzenej krčivosti. Pokiaľ teda hľadáš materiál, v ktorom zvládneš aj letné teploty a neuberie ti ani v najmenšom na elegancii, práve naopak, určite skús práve ľan. Na začiatok možno košeľu z tohto materiálu, ak si naozaj priaznivec classic menswear, ako ja, skús sako, alebo rovno celý oblek. Samozrejme, vyžaduje istú zvýšenú starostlivosť, no jeho funkčnosť a dojem, ktorý spraví, ju určite prevýši.

Ďalším trendom posledných rokov je dvojradové sako. Krásne vytvaruje siluetu, budeš vyzerať mohutnejší v ramenách a užší v páse. Navyše budeš pútať pozornosť, predsalen dvojradové sako, hlavne u nás, nie je stále príliš obvyklé. Pozor na prirodzené umiestnenie gombíkov a rozopínaj ho iba keď ozaj potrebuješ, niekedy tak môžeš pôsobioť rozgajdane.

Posledným trendom, na ktorý som stihol aspoň trochu zareagovať vo svojom šatníku, je návrat vzorov, najmä tých kvetinových (pre znalcov a fashionistov florálnych). Kým s havajskou košeľou by som bol opatrný, decentným a vkusným vzorom na košeli nič nepokazíš, práve naopak. Kravatu by som už v tomto prípade vynechal, alebo skús jednofarebnú, ale takéto kombinácie si už vyžadujú skúsené oko. Košeľa so vzorom výborne funguje osamote, ale aj do saka, ako v tomto prípade.

Som si istý, že nepovšimnutá nezostane ani moja kombinácia krátkych nohavíc so sakom. Tú by som však určite nenazýval módnym trendom, je to skôr fajnšmekerská záležitosť, na ktorú si trúfne málokto a nájde si aj veľa hejterov. No ak chceš ukázať, že máš v mužskej móde veľký skill a si prudko nad vecou, skús. Nabudúce si možno o tejto vychytávke povieme viac.

 

 

Dnes mám teda na sebe toto:

  • ľanové sako a vreckovku do saka Suitsupply
  • košeľu Gant
  • krátke nohavice H&M
  • topánky Aldo
  • okuliare Ray-Ban

Na záver mi dovoľ ti pogratulovať. Keďže si sa dočítal až sem, získal si oprávnenie užívať titul bakalár trendov v mužskom odievaní. Síce je ti to, podobne ako titul z väčšiny slovenských vysokých škôl, úplne na nič, no verím, že to bude mať pozitívny vplyv na tvoje sebavedomie v obliekaní.

Štýlový a vzdelaný deň!

Rustman