Čierny oblek

Čím to je, že čierny oblek je taký obľúbený? Aj keď v posledných dvoch desaťročiach sa rapídne zvýšil podiel tmavomodrých oblekov, čierny je stále najbežnejší. Napriek všeobecnému názoru však táto farba vôbec nie je taká univerzálna a nehodí sa ku všetkému, ani na každú príležitosti. Tak ako vždy v klasickej pánskej móde, aj s čiernym oblekom to treba vedieť.

Detailnej histórii čierneho obleku, alebo možno skôr obleku celkovo, sa budeme venovať inokedy, pre dnešok ti stačí vedieť, že sa vyvinul postupným zjednodušovaním smokingu a že ešte v prvej polovici 20. storočia bola čierna v podstate považovaná za farbu vhodnú iba na večer. Alebo na pohreb. V klasickej mužskej móde však platí, že ju posúvajú skupiny rebelov, ktorí si trúfalo obliekajú spoločensky neakceptovateľné odevy dovtedy, kým sa z nich nestane štandard. Môžeme ich nazvať historickými hipstermi. Rovnako to bolo aj s oblekom, ktorý počiatkom minulého storočia začal vytláčať dovtedy bežný žaket. Po druhej svetovej vojne bol už oblek úplne mainstreamovou dennou módou a práve vtedy začala dominovať čierna, ktorú do denného obliekania z večerného smokingu prepašovala hlavne populárna kultúra, teda Hollywood a hudobníci. V posledných dekádach storočia sa čierny oblek stal absolútne univerzálnym odevom, zároveň sa tiež klasická pánska móda oddelila od módnych trendov. Oblek, najmä ten čierny, zostal ako symbol serióznosti vyhradený biznismanom, politikom a bežní muži ho volili už iba na formálne príležitosti. Tak je to v podstate doteraz, až na výnimky ako je Rustman a dúfam, že aj ty. Mimochodom, vieš, že moderný oblek, ktorý všetci poznáme a nosíme, sa v angličtine pôvodne a správne nazýva lounge suit? Teda v preklade čosi ako oblečenie na leňošenie či len také ponevieranie? Ale ako som povedal, o tom až nabudúce.

Pre nás je dôležitý fakt, že sa čierny oblek vyvinul z pôvodne na večer vyhradeného smokingu. To zároveň predstavuje jeden z jeho limitov. Čierny oblek jednoducho na dennom svetle nevyzerá najlepšie. Čierna pôsobí v priamom slnečnom svetle vyblednuto, nezáživne, mŕtvolne. Možno preto sa nosí na pohreby. Tiež na nej vidno aj tú najmenšiu smietku alebo napríklad blonďavý vlas, čo môže predstavovať problém hlavne keď je tvoja manželka bruneta. Preto tieto dôvody je čierna omnoho vhodnejšia na večer a cez deň dávajú zmysel skôr najrôznejšie odtiene šedej, modrej, či hnedej. Naopak večer je čierna dramatická, perfektne kontrastuje s bielou košeľou a v kombinácii s leskými detailami, ktoré sú alebo by mali byť v klasickej pánskej móde vyhradené smokingu, je v nočnom šerosvite najlepšia.

Napriek tomu existujú situácie, kedy je podľa mňa čierna ackeptovateľná aj cez deň. Je to hlavne vtedy, keď chceš pôsobiť elegantnejšie a sofistikovanejšie ako tvoje okolie. Treba však takýmito príležitosťami šetriť, vtedy čierny oblek viac vynikne. Ja som si ho napríklad obliekol na prechádzku po Paríži. Ja viem, trekové gate by boli pohodlnejšie, ale pre mňa je v obliekaní dôležitý aj celkový kontext a v takom elegantnom meste som sa cítil v čiernom obleku výborne. Nemám v zásade nič ani proti čiernemu obleku na svadbe, či už ako hosť alebo aj ženích. Je to však tak trochu plytvanie potenciálom, pretože na túto príležitosť existuje tak široká škála odevov, že je podľa mňa nezmysel dať si čierny oblek, ktorý bude mať polovica hostí. Druhá bude mať tmavomodrý. Práve naopak, čierny oblek si obleč vtedy, keď si ho nikto iný nedá. Vynikneš, budeš výrazný a ženy sa ti budú hádzať okolo krku.

Čo sa týka čierneho obleku ako pracovnej uniformy, kým v niektorých profesiách nechceš byť príliš nápadný a je dôležité, aby si dodržal všeobecný úzus, takže tam je samozrejmosťou, inde ním opäť môžeš zase prekvapiť. Čierny oblek je o tom, že si ho dáš vtedy, keď to každý nečaká.

Ako som spomínal v úvode, treba to s ním však vedieť. Zdôrazňujem to takmer v každom článku, ale tu to hádam platí ešte viac, strih je absolútne rozhodujúci. Keď si totiž oblečieš zle padnúci čierny oblek, totálne sa zaradíš medzi ten najšedší alebo skôr najčiernejší priemer a budeš oblečený ešte horšie, ako bez obleku. Ja osobne mám úplne konfekčnú postavu, takže mi skvele padol tento ready to wear oblek od Le Premier, na ktorom mi stačilo skrátiť nohavice, čo by mala byť úplná samozrejmosť pri každom, ktorý si kúpiš. Ak ale, podobne ako 90% chlapov, nemáš konfekčnú veľkosť, odporúčam dať si oblek urobiť presne na tvoje miery, teda made to measure. Pri takej trvácnej veci, akou čierny oblek je, to vôbec nie je zlá investícia. Ak si ho oblečieš len príležitostne, teda nie si biznisman, politik alebo budúci milionár, toho času zatiaľ iba finančný poradca, ktorý ho bude nosiť na dennej báze, môže ti vydržať aj desaťročie.

Aj keď určite neboli prví, páči sa mi, že práve Le Premier sa snaží obleky prispôsobené tvojim mieram priblížiť obyčajnému chlapovi. Jednak obchodom v Auparku, kde sa určite každý muž sem tam vyskytne, keď vezie svoju polovičku na dôležité kávičky s kamoškami, ale aj celkom slušným marketingom. Snáď sa im to, spolu so mnou samozrejme, podarí a made to measure sa stane častejšou súčasťou šatníka slovenského chlapa.

Ale vráťme sa k čiernemu obleku. Už sme si teda vysvetlili, že ho netreba vnímať univerzálne, ale vyhľadávať práve tie menej očakávateľné príležitosti a nechať ho vyniknúť, no poďme sa teraz pozrieť na to, čo k nemu. Rôzne casual variácie, s ktorými experimentujem aj ja, dnes vynecháme a budeme sa venovať iba jeho formálnemu variantu. Začnem topánkami, pretože tam existuje podľa mňa len jedna možnosť. Čierne oxford shoes. Akékoľvek iné topánky nebudú pôsobiť tak elegantne. Pozor na to, aby neboli z lakovanej kože, to znamená lesklé, pretože tie sú vyhradené smokingu a tiež si ich nepomýl s derby shoes, tie sú príliš obyčajné. Košeľa podľa mna jedine čisto biela. Vytvorí správny kontrast a dramatickosť. Tým sa dostávame ku kravate, čo je podľa mňa achilova päta drvivej väčšiny outfitov v čiernom obleku. To, že je čierny, neznamená, že sa k nemu hodia farby a vzory. Práve naopak. Takmer všetky farebné a vzorované kravaty k čiernemu obleku spôsobia, že budeš zase raz vyzerať priemerne a nezáživne. Jednoducho preto, že to tak nosia všetci. Ideálnou voľbou sú tmavé a nie príliš sýte odtiene. Teda napríklad antracitová, tmavošedá, možno burgundská. A potom čierna. To je podľa mňa absolútne najvhodnejšia farba kravaty s čierným oblekom. Pôsobí dramaticky a elegantne. Kým na svadbu by som túto kombináciu vynechal, predsa si ju mohli niektorí spájať s pohrebom, na ostatné príležitosti je ideálna. Daj však pozor na materiál. Štandardný hodváb bude tiež pôsobiť tak trochu pohrebne. Skúsil by som nejaký iný materiál. Pletenina sa mi javí ako správne odľahčenie, o to viac, ak je tvoj čierny oblek mierne lesklý. Mimochodom, naozaj lesklým sa vyhni, iba zdôraznia nedokonalosť čiernej na dennom svetle. Pri čiernom obleku ďalej odporúčam nikdy nevynechať vreckovku do saka, teda pocket square, ktorá citlivo naruší veľkú čiernu plochu a budeš vyzerať zase o kúsok sofistikovanejšie. Mám pociť, že matná biela opäť spraví najčistejšiu prácu. Celé by to mohlo vyzerať takto nejako:

 

 

Dnes to bude opäť jednoduché. Na sebe mám:

  • oblek, košeľu, kravatu, vreckovku do saka Le Premier
  • topánky Loake, predáva prekvapivo Le Premier

Na záver nedá nespomenúť, že je tak trochu škoda, ako veľa ľudí nerozlišuje čierny oblek od smokingu. Rozdiel v podstate evidujú iba na základe kravaty alebo motýlika. Dať si čierneho motýlika k čiernemu obleku z neho smoking nespraví, akurát tí, čo poznajú rozdiel budú vedieť, že žiadny smoking nemáš, čiže si chudobný alebo máš na háku udalosť, na ktorú sa tak oblečieš. Nechceš ani jedno predpokladám. Smoking má svoje veľké špecifiká a detailne som sa mu venoval v sérii článkov ešte počas zimnej sezóny. Mimochodom, ďalšia sa už blíži a keď nechceš zase riešiť smoking na poslednú chvíľu, odporúčam naštudovať si tento článok alebo rovno celú sériu o smokingoch. Je tam aj holá baba, takže určite klikaj.

Vďaka tejto neznalosti sa čierny oblek často spája s bondovkami. Kým v skutočnosti sa Bond v čiernom obleku objavil možno dva tri krát, čierny smoking má takmer v každom filme. Je síce príjemné dostávať komplimenty o tom, že v čiernom obleku vyzeráš ako tento filmový geroj, no zároveň treba každého tak trochu vzdelať a poučiť ho, že James v skutočnosti nosí hlavne smokingy a že nie je na mieste si ich zamienať.

Dnes mi trochu ušlo a výrazne som sa rozpísal, takže cením, že si sa dočítal až sem. Pritom samotná téma čierneho obleku nie je nejako široká, skôr okolo nej existuje veľa mýtov, ktoré musel Rustman vyvrátiť. Lebo Rustman chce, aby si vyzeral dobre.

Štýlový deň!

Rustman