Weekend Getaway: Ako sa Rustman štrnásťkrát prezliekol, aby si sa ty vedel zbaliť na víkend

V poslednom čase sa mi viacero z vás posťažovalo, že moje oblečky sú síce efektné na pohľad, ale že sú nenositeľné a že by si ich žiadny Slovák na seba v živote nedal. I keď takýto krutý pohľad na našich chlapov ma mrzí a verím, že sa predsalen nájde zopár borcov, ktorí by boli schopní tento štýl hrdo nosiť, navyše účelom tohto blogu je skôr inšpirovať a teda sa mi mierne prestrelené kreácie vôbec nezdajú od veci, rozhodol som sa vám tak trochu vyhovieť a pripraviť článok s niekoľkými úplne základnými, nositeľnými a navyše vzájomne kombinovateľnými outfitmi. Takže tento krát žiadne stoporené kravaty, žiadne nažehlené puky a žiadne dokrčené ľanové šmakocinky. Navyše sa dnes výnimočne povenujeme aj cenám.

Typické stredoeurópske leto je v plnom prúde, čo znamená, že nás tu v stojatom vzduchu medzi panelákmi jebú africké teploty, občas prerušované amazonskými prívalovými dažďami. Preto je asi ideálny čas zbaliť si pár vecí (tento krát doslova) a vypadnúť niekam, kde pofukuje príjemný vánok a v noci sa teplomer stihne vychladiť aspoň pod 25°C. Na mysli mám niečo ako menší víkendový pobyt v nejakej krásnej európskej destinácii, ako sa u nás na dedine v Lužnej hovorí weekend getaway. Táto idea nám poskytne perfektný rámec pre to, čo chcem demonštrovať.

V zásade ide o to, že ak správne vyberieš kombinácie farieb a budeš sa pridržiavať pricípov classic menswear, dokážeš pomocou presne siedmych kusov oblečenia, troch párov obuvi a zopár doplnkov vystavať odev na akúkoľvek príležitosť a dokonca pre takmer akékoľvek počasie. Takže nebudeš k nízkonákladovej letenke potrebovať príplatok za tridsaťkilovú batožinu, čo ti pôvodnú cenu navýši o 700%, ale vystačíš si s jednou ležérne zaplnenou príručnou taškou. O tej ale nižšie.

Aby to celé zvládol aj úplný debil, teda čo sa nakupovania týka priemerný chlap, takmer všetky tieto kusy sú z jedného jediného obchodu. Takže proste nakráčaš do Le Premier v Auparku, vymenuješ tieto veci, odporúčam ti ich aj vyskúšať, všetko nahádžeš do tašky, zaplatíš a mizneš. Čo je ale najlepšie, keď si odmyslíme trošku kvalitnejšie topánky a fancy kabelu, ktoré vieš predsalen zohnať aj za menšie peniaze (i keď samozrejme na úkor kvality), celá táto kombinácia ťa vyjde na niečo cez nekatastrofálnych 500 €. Je mi jasné, že to nie je práve suma, ktorú túžiš utratiť za pätnásťminútový nákup, no keď si nižšie pozrieš, koľko rôznych kombinácii vieš z toho vyskladať, porovnáš kvalitu a čistotu materiálov s polyesterovými skafandrami z módneho reťazca a neprižmúriš oko nad tým, kde a v akých podmienkach sa oblečenie vyrába, nemuselo by sa ti to vôbec zdať priveľa. Navyše si podobný šatník môžeš budovať postupne, ako to robím aj ja.

Začnime tým základným, čo jednoducho nemôžeš vynechať, nech ideš… vlastne hocikam. Obyčajné biele tričko. Môžeš si ho dať k plavkám, ku kraťasom, alebo aj pod sako. Alebo bez ničoho, ak chceš večer pobaviť frajerku. Okrem poslednej, všetky tieto kombinácie nájdeš dole. Tu som ho konkrétne obiekol s bledomodrými šortkami a tmavomodrým športovým blejzrom, ktorý ale kľudne vynechaj a strč ho do tašky, ak je príliš teplo.

 

 

Ďalším must have kusom je košeľa. Ja by som na takýto výletík skúsil s jemnými prúžkami. Nie je to nič výstredné a má veľkú výhodu, prúžky tak trochu kamuflujú, keď je košeľa pokrčená, spotená alebo trochu zajebaná. Všimni si golier s gombíkmi, takzvaný button down collar. Ten je ako stvorený na nosenie bez kravaty, pretože drží pekne na mieste a nemôže sa stať, že sa ti vysunie nad sako a budeš vyzerať ako zo seriálu Miami Vice z osemdesátého devátého.

Tu prichádzame k (momentálne tak trochu utopickej) predstave, že sa trochu schladí. Na bundu to v lete nebude, ale takýto ľahký svetrík z najjemnejšej merino vlny v decentnej tmavomodrej farbe, ti dobre poslúži. Alebo si ho ešte môžeš iba tak prehodiť cez ramená a budeš vyzerať ako nejaký dedič. Ideálne na zoznamovanie. Kľúčiky od Oktávky radšej nevyťahuj.

 

 

Povedzme, že sa ti tiež môže prihodiť, že sa na večeru miesto polotovarových cestovín na apartmáne vyberieš do mesta a možno pridáš aj nejaký ten drink. Okamžite zabudni na nápad obliecť si to isté, čo si mal väčšinu dňa, napríklad pivom oliate plavky, a skús ukázať trochu štýlu. Napríklad v tomto príjemnom letnom nepodšitom modrom blejzri. Tu sa malinko pristavíme a vysvetlíme si, že je vlastne športový blejzer. V skutočnosti už so športom nemá dávno veľa spoločného, toto pomenovanie vzniklo ešte v časoch, kedy gentlemani aj pri športe, napríklad jazde na koni, nosili saká, no názvoslovie zostalo. Dnes to predovšetkým znamená, že má neformálny strih. Všimni si iba zľahka vypchaté ramená, ktoré takmer kopírujú prirodzenú postavu a tzv. naložené vrecká, alebo po našom patch pockets. Že je letné zasa znamená, že je z väčšej časti nepodšité, takže v ňom neuhoríš a toto má navyše frajerskú vychytávku, rozopínateľné gombíky, takže si môžeš napríklad aj trocha vyhrnúť rukávy ako pán. Mimochodom, ak chceš laicky zistiť, že sako je kvalitné, gombíky sú prvá vec, ktorú si všímaš. Iba trochu drahšie, viac prepracované saká, ich majú na rukávoch rozopínateľné. Pevne verím, že táto featurka sa bude čoraz častejšie objavovať aj na konfekcii v našich končinách.

 

 

Pokiaľ ide o sako, alebo správne blejzer, nedá mi nespomenúť ešte jednu vec. Všetky tieto kombinácie by fungovali aj bez neho, no ja som ho jednoducho nemohol vynechať. Ak ho nevynecháš aj ty, oddelíš sa od vcelku dobre oblečeného chlapca na fakt štýlového dospelého muža.

Blejzer som skombinoval s úplne obyčajnými hnedými chinos nohavicami. Toto je pravdepodobne najuniverzálnejší spodný diel v mužskom šatníku. Ja osobne ich nosím od leta do zimy, viacmenej úplne hocikam. Väčšina z vás pravdepodobne takto používa rifle, no treba si uvedomiť, že chinos nohavice sa dajú nosiť aj vo väčších teplách a znesú aj príležitosti, kde sa očakáva niečo ako smart casual, i keď toto škatuľkovanie dresskódov ja veľmi nemusím. Netreba ich skracovať ako oblekové nohavice, iba ich zahneš koľko potrebuješ a vybavené.

Prejdime teraz k topánkam. V podstate by si úplne vystačil s jednými obyčajnými bielymi teniskami, no ak tvoj výlet zahŕňa aj nejaké plážové aktivity, pribal jedny šlapky, prípadne si nejaké kúpiš v samotnej destinácii. Samozrejme ja myslím niečo na nohy a ty zase myslíš na zvrhlosti, že áno. Ďalej, keď si aspoň trochu fanúšik classic menswear a zbalil si si sako, určite vezmi aj jedny loafers. Sú menej formálne ako šnurovacie polobotky, ale stále dosť fancy, pretože skutočný kajnšmetke ako ty, by nemal po večeroch brázdiť promenády a bary v teniskách.

 

 

Všetko to nahádžeš do nejakej štýlovej stredne veľkej tašky. Ideálne koženej, no ak chceš trocha ušetriť na oblbovanie turistiek, môžeš kúpiť aj nejakú z hrubého plátna. Tento typ tašky sa volá, prekvapivo, weekender. Kto vymyslí dobre znejúci preklad v slovenčine, má u mňa pivo. Hlavne sa nezbal do trekového batoha a kufor je zase zbytočne ťažký a nemotorný, navyše keď ho nesieš alebo ťaháš, vyzeráš trochu ako hotelový poslíček. Samozrejme pokiaľ ideš na dlhšie, kufru sa nevyhneš, nie je to žiadne zlo, no na takýto víkendový výlet je ozaj štýlovejšia taška. Ja ju napríklad hocikedy použijem aj keď do niečoho potrebujem v rýchlosti nahádzať hociaké pakšametle a nechcem chodiť s igelitkou ako dôchodca z potravín.

 

 

Čo sa týka ďalších doplnkov, sú vysoko nepovinné, no ak zvolíš správne, vyšperkuješ každý outfit. Nejaké pekné okuliare sa ti určite zídu, decentné aspoň trochu kvalitnejšie hodinky a vreckovka do saka v príbuzných farbách. To by mohlo aj stačiť.

 

 

Keď už som ich spomenul, pozrime sa teraz na farebnosť všetkých týchto kusov. Aby si mohol ladiť naozaj všetko so všetkým, je dobré si už na začiatku zvoliť farby, okolo ktorých sa budeš motať. Najzákladnejšia a najuniverzálnejšia je podľa mňa trojkombinácia biela, modrá, hnedá. Ak si budeš kupovať oblečenie v týchto farbách, je takmer vylúčené, aby si niečo pokazil. Tieta farby sa výborne hodia jedna k druhej a aj ich odtiene medzi sebou vzájomne. Nebudeme tu teraz rozoberať nejakú pokročilú farebnú typológiu, no táto kombinácia svedčí v podstate každému chlapovi. Oblečenia v týchto farbách je aj najviac na výber a na rozdiel od čiernej či sivej, nebudeš až tak splývať s davom.

Keďže mojím dnešným cieľom bolo všetko zjednodušiť a ukázať hlavne variabilitu, dal som si okrem peknučkých vystajlovaných a pre mnohých z vás neprirodzených fotiek tú námahu, a nafotil som prakticky všetky kombinácie, ktoré ma napadli. Dúfam, že tento polopatistický spôsob výstavby článku nebude mať priveľký úspech, pretože ma fakt nebaví prezliekať sa štrnásťkrát za sebou, no trochu sa obávam, že vrámci prirodzenej mužskej lenivosti, budú ohlasy veľmi pozitívne a tak sa budem musieť takto obetovať častejšie, kým spolu nepokročíme do vyššej obliekacej ligy a nerozvinieme tvoju predstavivosť do takej miery, že bude stačiť článok a zopár inšpiratívnych záberov a jednotlivé kombinácie si už v hlave vystaváš ty. Dovtedy sa teda sem tam pokúsim o niečo podobné. Ale naozaj sem tam.

 

 

  

  

  

  

  

  

 

Poďme si ešte v závere zrekapitulovať, čo za kusy oblečenia to teda sú. Dnes pri väčšine (ako som spomínal výnimočne) aj s približnými cenami a dokonca priamymi linkami:

To by sme mali asi všetko. Pevne verím, že týmto vyčerpávajúcim článkom som uspokojil všetkých, ktorí mi vyčítali, že svojimi outfitmi som úplne mimo realitu a teším sa, že nabudúce si dáme zase niečo, čo všetkým kritikom ustrelí dekel.

Peace!

Rustman